Bezpieczeństwo w laboratorium – podstawy dla początkujących

ce-hero-image-35

Laboratorium naukowe jest z natury niebezpiecznym miejscem – z zagrożeniem pożarem, niebezpiecznymi chemikaliami i ryzykownymi procedurami. Nikt nie chce by doszło do wypadku w laboratorium, więc również i Ty musisz przestrzegać zasad bezpieczeństwa w tym miejscu. Oto lista  ważnych zasad bezpieczeństwa – istotna, choć oczywiście nie wyczerpana.

Zacznijmy od najważniejszej zasady bezpieczeństwa laboratorium

Zawsze postępuj zgodnie z instrukcją! Niezależnie od tego, czy słuchasz swojego instruktora czy opiekuna laboratorium, czy postępujesz zgodnie z procedurą opisaną w książce, ważne jest, aby słuchać, zwracać uwagę i znać wszystkie kroki od początku do końca, zanim zaczniesz. Jeśli nie masz pewności co do jakiegoś punktu lub masz pytania, uzyskaj na nie odpowiedź przed rozpoczęciem. Naucz się korzystać ze wszystkich urządzeń laboratoryjnych, zanim zaczniesz ich używać.

Dlaczego jest to najważniejsza zasada? Jeśli się do niej nie zastosujesz:

  • Narażasz siebie i innych w laboratorium.
  • Możesz łatwo zepsuć eksperyment.
  • Ryzykujesz wypadkiem w laboratorium, co może spowodować uszkodzenie sprzętu i może zaszkodzić ludziom.
  • Możesz zostać zwolniony.

Teraz, gdy znasz już najważniejszą zasadę, przejdźmy do innych.

Lokalizacja sprzętu bezpieczeństwa

Ważne jest, aby wiedzieć, co oznaczają symbole bezpieczeństwa w laboratorium i jak używać sprzętu bezpieczeństwa. Może Ci w tym pomóc zapoznanie się z ogólnie zatwierdzonymi normami, jakie poznasz na specjalistycznych szkoleniach np. https://www.bnt-sigma.pl/Norma-ISO-17025.

Tak samo istotne jest, aby wiedzieć, co oznaczają symbole bezpieczeństwa w laboratorium i jak używać sprzętu bezpieczeństwa.

Jeśli coś pójdzie nie tak, ważne jest wiedzieć, gdzie znajduje się wyposażenie bezpieczeństwa i jak z niego korzystać. Dobrym pomysłem jest okresowe sprawdzanie sprzętu, aby upewnić się, że działa bez zakłóceń. Na przykład, czy woda rzeczywiście wypływa z prysznica bezpieczeństwa? Czy woda w płynie do oczu wygląda na czystą?

Nie wiesz, gdzie znajduje się sprzęt bezpieczeństwa? Przejrzyj znaki bezpieczeństwa w laboratorium i poszukaj ich przed rozpoczęciem eksperymentu!

Ubiór w laboratorium

Pracownik laboratorium winien mieć na sobie fartuch ochronny i gogle. Jest to podstawowa zasada bezpieczeństwa, ponieważ Twoje ubranie jest jedną z najlepszych form ochrony przed wypadkiem. W każdym laboratorium naukowym musi nosić zakryte buty, długie spodnie i spinać włosy, aby nie wpadły w sam eksperyment lub płomień.

Upewnij się, że w razie potrzeby nosisz odzież ochronną. Podstawy obejmują fartuch i okulary ochronne. Możesz również potrzebować rękawic, ochrony słuchu i innych przedmiotów, w zależności od charakteru eksperymentu.

Nie jedz ani nie pij w laboratorium

Gdybyś miał na rękawicach pozostałości chemiczne, mógłbyś je przenieść na jabłko. Gdyby miał na rękawiczkach resztki chemiczne lub patogeny – tak samo. Tak samo nie przechowuj żywności ani napojów w tej samej lodówce, która zawiera eksperymenty, chemikalia lub kultury bakterii.