Czy pracując w biurze można równocześnie zadbać o sylwetkę? Kilka pomysłów na „biurowe” ćwiczenia

exercise-at-work1-900x599

Praca biurowa, uznawana zazwyczaj za wygodną niesie za sobą jednocześnie pewną specyfikę. Kilkugodzinne siedzenie w jednym miejscu i skupienie, jakie jest wymagane w pracy z wszelką dokumentacją odznacza się również na zdrowiu przeciętnego pracownika biurowego. Sprawdźmy więc, czy i jakie ćwiczenia można wykonać w biurze, aby zadbać o własną sylwetkę?

Praca w biurze

Zacznijmy od początku- typowy pracownik biurowy spędza każdego dnia po standardowe osiem godzin przed biurkiem. Jedna pozycja siedząca, w połączeniu z działaniem komputera sprawia, że mięśnie czują się zastane, a pracownicy czują się zmęczeni porównywalnie do pracy fizycznej. Do tego dochodzi chęć zadbania o własną sylwetkę. Myśląc w ten sposób często nachodzi nas refleksja o wykorzystaniu prostych ćwiczeń w czasie pracy. Jakie są efekty takiej formy ruchu w czasie godzin pracy? Przede wszystkim wzmacnia się wydajność pracownika w pracy. Spowodowana jest odpoczynkiem od jednorodnej pozy w czasie pracy, rozruszanie mięśni czy poprawę krążenia, a co za tym idzie, proste ćwiczenia pozytywnie wpływają na naszą formę i zwiększenie wydajności w pracy.

Jakie ćwiczenia można wykonać w pracy?

Pomieszczenie biurowe w naszej wyobraźni często jest jednym z ostatnich miejsc, w których można wykonać ćwiczenia, a część z ćwiczeń można wykonać nie wstając nawet z biurowego krzesła. Pierwszym, jednym z najprostszych wariantów ćwiczeń są wszelkie ćwiczenia nóg i stóp. Wspomagają one krążenie w dolnych kończynach i zwyczajnie pomaga się rozruszać. Na początek wystarczy naprzemiennie ruszać stopami odrywając je od ziemi. Do tych prostych ćwiczeń można dołączyć wymachy rąk i ruchy ramion. Aby rozruszać kark należy poruszać głową- ten wariant ćwiczeń jest dość często wykorzystywany w codziennym życiu (zobacz również wersję nieco trudniejszą na ćwiczenia brzucha http://eporady.eu/cwiczenia-na-brzuch/). Aby lepiej rozruszać się w czasie pracy należy postawić na ćwiczenia, które zmuszą nas do wstania zza biurka. Skłony i skippingi to odmiana ćwiczeń, które nie wymagają wiele miejsca i wysiłku. Te rodzaje ćwiczeń angażują całe ciało, co pozytywnie wpływa na nasz organizm, jednocześnie pozwalając się rozciągnąć.

Po co ćwiczyć w pracy?

Choć ilość i formy ćwiczeń dostępnych po godzinach pracy wydaje się całkiem duży, to warto jest postawić na aktywne spędzanie czasu także w godzinach pracy. Oczywiście nie chodzi o całe spotkania fitness, ale o proste, nieskomplikowane ćwiczenia, które nie wymagają dużej ilości czasu i miejsca. Ćwiczenia zajmujące raptem kilka minut mają wartościowy wpływ na zdrowie i formę. Po pierwsze, możliwość rozruszania się wpływa na wydajność naszej pracy, poprawia nasze samopoczucie, a także w danym stopniu wpływ na naszą formę. Obecnie biurowe miejsca pracy są bardziej przychylne dla swoich pracowników, dzięki czemu pracownik nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do wykonania prostych ćwiczeń. Warto jest więc w myśl powiedzenia „ruch to zdrowie” postawić na codzienne, kilkuminutowe ćwiczenia, które wpłyną naszą formę zarówno w pracy, jak i po jej godzinach.