Czy warto zostać księgowym?

accountant

Księgowy – charakterystyka zawodu

Mało kto z nas zdaje sobie sprawę, że księgowy to jeden z najstarszych zawodów na świecie. Zawód ten pojawił się w momencie pojawienia się obrotu pieniędzy oraz konieczności ich rozliczeń. Czasy kiedy podstawowymi narzędziami pracy księgowego było liczydło minęły bezpowrotnie. Jednak praca do dnia dzisiejszego polega dokładnie na tym samym.

Musimy jednak wiedzieć, że obecnie narzędziem księgowego są wspomagające go urządzenia oraz liczne programy komputerowe. Księgowy czy też księgowa są osobami, które zajmują się szeroko pojętą rachunkowością. Podstawowym obowiązkiem księgowego jest w pierwszej kolejności zbieranie wszelkich faktur firmy, a następnie ich analizowanie. Po dokładnej analizy wpisuje się zarówno wszelkie faktury jak i dokumenty do ksiąg rachunkowych. Zawód księgowego można wyjaśnić jako funkcja łącznika pomiędzy Urzędem Skarbowych i ZUS-em, a firmą.

Zawód księgowego na przestrzeni lat nie zmieniał się zbyt wiele

Wszelkie nowe obowiązki jak i modyfikacja dotychczasowych następuje dopiero w wyniku wymogów prawnych czy też w wyniku nowelizacji ustaw. Dużą pomocą dla księgowego są wszelkie narzędzia pracy. Mam tutaj na myśli oczywiście liczne programy komputerowe jak i komputerowe rejestry. Głównym narzędziem pracy każdego księgowego jest program do rachunków. Dzięki nim praca księgowego jest o wiele łatwiejsza oraz zupełnie nie wymaga już umysłu ścisłego. Kiedyś księgowy był odpowiedzialny wyłącznie za kwestie rachunkowe firmy. Obecnie księgowy odpowiada także za zarządzania finansami oraz rozliczenia z partnerami oraz klientami przedsiębiorcy. By wykonywać zawód księgowego jest niezbędna jest specjalizacja.

Wzrost zainteresowania zawodem

Obecnie bardzo dużo osób decyduje się na zostanie księgowym. Musimy jednak wiedzieć, że nie każdy może zostać księgowym. By zostać księgowym same zdolności logicznego myślenia oraz wiedza ogólna dotycząca rachunkowości na niewiele się zda. Księgowy musi być przede wszystkim idealnym analitykiem. Musi w zasadzie cały czas pogłębiać swoją wiedzę w wyniku rozwijającego się rynku. Przedsiębiorcy mają także co do swoich księgowych coraz większe wymagania. Księgowy obowiązkowo musi być sumienny, dokładny, cierpliwy oraz uczciwy. Dobra komunikacja oraz wzbudzenie zaufania także jest istotne. Wiele osób decyduje się na zastanie księgowym ze względu na całkiem dobre zarobki. Średnia pensja księgowego kształtuje się w granicach 3 000 – 4 000 złotych miesięcznie. Nie należy zapominać o otrzymywaniu przez księgowego dodatkowych premii. Musimy jednak pamiętać, że tak imponujące zarobki występują tylko w większych firmach. W tych mniejszych księgowi zarabiają znacznie mniej (w granicach 1 500 – 2 000 złotych miesięcznie). Księgowy czy też księgowa mogą prowadzić własne biuro rachunkowe. W takiej sytuacji ich zarobki są zależne od ilości pozyskanych klientów oraz także od specyfiki działalności.

Jak każdy zawód również zawód księgowego ma swoje wady oraz zalety.

Do zalet zawodu księgowego z pewnością należy stałość pracy, bardzo duże zaufanie do wykonywanego zawodu jak i zarobki. W wadach możemy znaleźć analityczną oraz żmudną pracę oraz brak miejsca na jakiekolwiek zapędy humanistyczne. Wybierając zawód, którym zamierzamy się zająć nie powinniśmy tylko i wyłącznie wybierać go pod względem satysfakcjonujących zarobków. Pamiętajmy, że zamierzamy zawód ten wykonywać do uzyskania emerytury, więc zawód powinien wiązać się z naszymi zainteresowani. Gdy jesteśmy urodzonymi humanistami nie powinniśmy w żadnym wypadku iść w stronę rachunkowości czy też księgowości. Cyferki zdecydowanie okażą się dla nas nudne oraz niepociągające. Gdy nasza praca przynosi nam przyjemność możemy być usatysfakcjonowani w stu procentach.