Czym inspirować się projektując wnętrza biurowe?

start-home-design-business

Wnętrza biurowe powinny być nie tylko funkcjonalne, ale także piękne i przestronne. Są przecież wizytówką takiej firmy. Nie można otwierać biura gdzieś na poddaszu, lub w piwnicy. A jeśli już, jego wystrój powinien być dopasowany do okoliczności. Jeśli np. chodzi o piwnicę, tutaj też może być biuro. Niemożliwe? Wręcz przeciwnie. Wszystko zależy od wystroju i wyposażenia jego wnętrza, oraz drogi do niego.

Pierwsze wrażenie

Każdy klient – właściwie każdy człowiek – zawsze rozgląda się ciekawie po miejscu, w którym jest pierwszy raz. I zapamiętuje je takim, jakie je widzi. Także pierwsze wrażenie jest „tym ostatnim”. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy ważny klient (lub jakikolwiek) idąc do docelowego biura (sprawa w której tam idzie nie jest istotna), musi przejść obok odrapanych ścian w dodatku z wulgarnymi napisami, lub wątpliwym, osiedlowym graffiti. Choćby biuro było zaprojektowane super nowocześnie, a pracujący w nim ludzie skrajnie uprzejmi, pierwsze wrażenie drogi do tego biura już się nie zatrze. Pozostanie takim jakim go dany klient wtedy zobaczył.

I takie też wrażenie poniesie ze sobą w świat (czyli przekaże znajomym, rodzinie, będzie opowiadał całą historię drogi do „feralnego” biura, z czasem ta historia obrośnie w niesprzyjające dodatki (może jakiś menel w zaułku)). Żadne, choćby najtańsze i najbardziej rzetelne biuro nie wytrzyma takiej reklamy. A to tylko droga do niego. Co by było, gdyby samo biuro zaprojektowano niechlujnie i nieestetycznie? Choćby droga do niego usłana była różami, efekt finalny byłby taki sam.

Czym się zatem inspirować, projektując wnętrze swojego biura?

Jeśli przedsiębiorcę stać, może wynająć sobie osobliwego projektanta wnętrz i skorzystać z jego usług. Taki projektant na pewno poradzi sobie z odpowiednim rozmieszczeniem mebli biurowych, oraz dopasowaniem koloru ścian, oświetlenia, okablowania itp. Ale jeśli profesjonalny projektant jest poza granicami możliwości finansowych danego przedsiębiorcy, wtedy on, musi poradzić sobie sam. Skąd wziąć inspirację, aby poradzić sobie w takiej sytuacji? Przede wszystkim należy zacząć od początku. Czyli jaki rodzaj działalności będzie prowadzony w takim biurze. Nie jest prawdą, że każde biuro posiada li tylko szafy, biurka, oraz pracowników. No, jeszcze może komputery. Dzisiejsze biura (w zależności od swojego profilu) mogą posiadać jeszcze odpowiednie pomieszczenia do przyjmowania klientów – takie sale konferencyjne.

Jeśli jest to np. kancelaria adwokacka, często ustawiane są w niej zabytkowe meble, aby sprawić wrażenie „wielowiekowej tradycji”. Wtedy i klient ma wrażenie, iż trafił w ręce ludzi, którzy zjedli przysłowiowe zęby na swej profesji. Zabytkowe meble sprawiają wrażenie, iż dana kancelaria istnieje od wielu, wielu lat, przez co jest jak najbardziej zaufana. Jeśli natomiast biuro ma zajmować się np. księgowością, podatkami, czy ubezpieczeniami, wtedy jego wystrój powinien być „lekki” i przestronny. Sama księgowość, czy podatki kojarzy się „ciężko”, więc klient takiego biura powinien czuć się „lekko” i spokojnie.

Może zainteresują Cię również ciekawie wykonane projekty domów parterowych?