Czym jest StartUp i jakie wynikają z niego korzyści?

start-up

Startup lub start-up to pojęcie, które zdobywa coraz większą popularność. Jednocześnie wiele osób nadal nie potrafi powiedzieć co dokładnie oznacza ta nazwa. Tymczasem startupy są niezwykle ważnym zjawiskiem, które ma ogromny wpływ na rozwój gospodarki. Mają również duże znaczenie z punktu widzenia wszystkich osób, które są na etapie planowania własnej działalności.

Dzięki obserwowaniu metod działania i rezultatów osiąganych przez startupy można się wiele nauczyć. Warto także zastanowić się nad taką formą działalności, ponieważ przynosi wiele korzyści. Docenią ją głównie kreatywne osoby ze sporymi ambicjami, które nie boją się korzystania z nowych, niesprawdzonych pomysłów. Czym więc jest startup i czemu warto poznać zasady jego działania?

Startup – na czym to polega?

Startup to określenie stosowane w stosunku do firmy lub tymczasowej organizacji nastawionych na poszukiwanie nowych rynków i osiągnięcie szybkiego sukcesu finansowego. Startup można również zdefiniować jako pierwszy etap rozwoju organizacji, która ma określony pomysł oraz know-how i decyduje się na wcielenie ich w życie.

Tego typu firmy lub organizacje kojarzone są przede wszystkim z nowoczesnymi technologiami. Dotyczy to głównie portali internetowych, serwisów i aplikacji mobilnych. Warto jednak pamiętać o tym, że taki model działania można wykorzystać praktycznie w każdej branży. Obszar działania nie jest ważny – znaczenie ma sam model biznesowym i sposoby działania, dlatego startupy nie muszą być bezpośrednio związane z nowoczesną technologią.

Co jeszcze wyróżnia startupy na tle innych firm i organizacji? Przede wszystkim są to niskie koszty. W przypadku takiej działalności zazwyczaj bardziej liczy się pomysł i sposoby wdrożenia go w życie niż posiadanie ogromnego kapitału. Oczywiście w miarę istnienia takiej firmy jej wydatki będą rosnąć, jednak w samych początkach działalności są one niewielkie.

Kolejna ważna cecha startupów to stosunkowo wysokie ryzyko niepowodzenia całego przedsięwzięcia. Wiele tego typu firm dosyć szybko kończy swoją działalność, a ich oferta nie znajduje zainteresowania wśród klientów. To oczywiście nie zachęca do stworzenia takiej firmy, ale trzeba również pamiętać, że w przypadku startupów, które osiągnęły sukces, można liczyć na wysoki zwrot finansowy z inwestycji. Wystarczy pamiętać, że Facebook, Google i Nasza Klasa na pierwszym etapie swojego rozwoju działały właśnie w ten sposób.

Nie każda firma to startup

Dosyć często można się spotkać z określaniem jako startup każdej małej firmy. Tymczasem nie każde nieduże przedsiębiorstwo spełnia wszystkie warunki, żeby być startupem. Ostatecznym celem takiego przedsięwzięcia jest stworzenie produktów lub usług o szerokim zasięgu, które przyniosą stosunkowo wysokie dochody. Jednocześnie musi się to odbyć z zachowaniem oryginalnej, osobistej wizji stworzonej przez pomysłodawców. Osoby zaangażowane w taką firmę zazwyczaj zaczynają dosyć skromnie, jednak mają bardzo duże ambicje i podejmują konkretne działania, żeby zaistnieć i zdobyć silną pozycję na rynku. Warunkiem rozwoju startupów jest konieczność zaangażowania internautów w ten proces.

Pewne kontrowersje budzi kwestia związana z wiekiem osób tworzących startupy. Często można spotkać się z przekonaniem, że jest to przede wszystkim domena młodych ludzi. Tymczasem startupy nie mają wieku i w taką działalność może zainwestować każdy. Przewaga młodych osób w tego typu przedsięwzięciach wynika głównie z faktu, że są one często związane z nowymi technologiami. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby model działania startupu przyjęło przedsiębiorstwo, które istnieje od dawna, ale decyduje się na wykorzystanie takiej strategii w przypadku nowego produktu lub usługi.

Startup – najważniejsze zalety

Do największych korzyści, które wynikają z takiej formy działalności, należą niskie koszty. Założenie startupa nie wymaga dużego kapitału. To ogromna zaleta przede wszystkim z punktu widzenia młodych ludzi bez dostępu do dużych środków finansowych. Startup jest więc doskonałym rozwiązaniem dla kreatywnych i przedsiębiorczych osób, które chcą rozpocząć własną działalność, ale nie stać ich na inwestycje związane z założeniem klasycznej firmy.

Kolejna zaleta to oczywiście możliwość uzyskania dużego zwrotu zainwestowanych środków. Małe inwestycje na początku sprawiają, że ryzyko związane z niepowodzeniem takiego przedsiębiorstwa jest niewielkie. Jednocześnie korzyści finansowe, które można odnieść w przypadku powodzenia mogą być ogromne.

Własny startup jest również ciekawym pomysłem z punktu widzenia osób bez dużego doświadczenia w prowadzeniu działalności, które chcą spróbować swoich sił w świecie biznesu i zdobyć nowe umiejętności. Prowadzenie startupu to doskonałe źródło wiedzy, nawet jeśli przedsięwzięcie zakończy się niepowodzeniem.

Czy warto decydować się na startup? Odpowiedź na to pytanie zależy głównie od pomysłu – na pewno nie każda koncepcja firmy będzie odpowiednia dla tego sposobu działania. Jednocześnie jest to rozwiązanie warte uwagi ze względu na możliwość zdobycia doświadczenia, a także z powodu dużych korzyści w przypadku odniesienia sukcesu.

Wszystkiego o działalności typu StartUp dowiesz się na stronie Inkubator ZFK: www.izfk.pl