Dlaczego warto zostać architektem?

Team of architects people in group on construciton site check documents and business workflow

Architekt to osoba posiadająca wiele umiejętności potrzebnych do wykonywania i nadzorowania wielu aspektów dotyczących budowy wielkich aglomeracji miejskich, obiektów mieszkalnych i przemysłowych, terenów zieleni, a nawet wnętrz naszych mieszkań. Nie jest to zawód łatwy jednak udowodnimy w tym artykule, że warto  zostać architektem.

Po pierwsze zarobki

Szacuje się, że architekci w Polsce zarabiają średnio 5-8 tys. złotych miesięcznie. Są także jednostki otrzymujące za swoje projekty wynagrodzenie rzędu kilkunastu tysięcy złotych. To jakie zlecenia otrzymamy oraz ile zarobimy zależy w dużej mierze od miejsca, w którym pracujemy. Największe zarobki można uzyskać wiadomo: w Warszawie. Pomorze zachodnie również obfituje w zyskowne zlecenia. Na trzecim miejscu są Katowice i cały Śląsk. Tutaj również zarobki architektów sięgają kilku tysięcy złotych. Ciekawą alternatywą stają się także serwisy internetowe, na których można podjąć się zleceń online z całej Polski.

Po drugie zapotrzebowanie

Jak mówią badania, popyt na projekty architektów stale rośnie. Szczególnie jeżeli chodzi o mniejsze projekty takie jak wystrój wnętrz, drobne przebudowy i mniejsze inwestycje budowlane. Coraz więcej młodych małżeństw decyduje się oddać w ręce architekta całość projektu dotyczącego ich świeżo kupionego mieszkania bądź też domu. Średnia cena za wykonanie projektu jednego pomieszczenia waha się miedzy 70 a 150 zł. Jednak największe zapotrzebowanie na pracę architektów obserwujemy w sektorze prywatnych przedsiębiorców, którzy planując rozwój własnej firmy coraz częściej i pewniej sięgają po usługi architektów. Śmiało można powiedzieć, że podejmując pracę architekta mamy pewność stałych i zleceń – mówi Adrian Nowaczyk z agencji architektów Krakowskich Bona.

Po trzecie satysfakcja

Praca architekta z pewnością daje także satysfakcję, bowiem projektując dany budynek mamy świadomość, że najprawdopodobniej będzie on trwać na dziesiątki lat ułatwiając życie jego mieszkańcom. Satysfakcją z pewnością nie można się najeść, ale poczucie, że jesteśmy dobrzy “w te klocki” pozwala nam wykonywać zawód, który lubimy a to jest podstawą szczęścia w życiu zawodowym.

Architekt kiedyś i dziś

Odkąd ludzie zaczynali stawiać pierwsze budynki lub coś co miało je przypominać, pracami budowlanymi kierowała osoba, która miała pewne umiejętności w tej kwestii. Sama nazwa architekt – arkhitekton po grecku oznaczała kierownika praca budowlanych. Architekt od zarania dziejów był osobą prestiżową, cieszącą się dużym uznaniem społeczeństwa, które czerpało przecież każdego dnia z dobrodziejstw jakie niosły ze sobą możliwości stawianych budynków. Architekci towarzyszyli również królom i władcom całego świata. Budowali zamki, fortyfikacje, pałace. Bez ich wiedzy matematycznej i budowniczej świat mógłby wyglądać dziś zupełnie inaczej.

Dzisiaj architekci nie są może tak doceniani jak to było dawniej ale nadal cieszą się dużym uznaniem społeczeństwa. Dawniej Architekt korzystał z prostych narzędzi budowlanych. Szkice, linijki, przymiary i inne. Opierał się w większości na własnej wiedzy i doświadczeniu zdobywanemu po każdym ukończonym projekcie. Dziś architekci mają do pomocy szereg programów, które wyręczają ich i obliczeniach a także potrafią wykonać za nich odpowiednie szkice na podstawie wprowadzonych danych.

Czy warto zostać architektem?

Jeżeli masz nietuzinkową wyobraźnie, możliwości plastycznego pojmowania otaczającego Cię świata i umiesz wyczuć niuanse dotyczące kolorów i kształtów przestrzeni to nie powinieneś mieć większych problemów z podjęciem pracy architekta. Przydatna będzie także znajomość programów komputerowych typu AutoCad, które pomogą Ci w pracy. Możesz też być spokojny o swoje zarobki bowiem jest to zawód dobrze płatny a zlecenia możesz otrzymać zarówno od osób prywatnych jak i instytucji publicznych. Pracę możesz wykonywać w agencjach projektowych biorąc udział w większych i poważniejszych inwestycjach ale równie dobrze możesz pracować w domowym zaciszu trudniąc się mniejszymi ale równie ciekawymi i ambitnymi pracami.

Artykuł opracowano w oparciu o dane dostarczone nam przez biura architektoniczne – dziękujemy!