Czy warto brać udział w szkoleniach?

szkolenie-z-windykacji-1

Udział we wszelkiego typu szkoleniach czy też kursach podnoszących kompetencje pracowników, stał się niezwykle modną formą troszczenia się o ich rozwój. Na tyle modną, że wiele osób uważa je za zwykłą fanaberię, negując tym samym korzyści płynące z takich spotkań. Czy jednak faktycznie nie przynoszą one nic dobrego?

Wyrzucanie pieniędzy czy inwestycja?

Osoby spoglądające na szkolenia nieco sceptycznym okiem, często używają argumentu, że tak naprawdę jest to wyrzucanie firmowych pieniędzy w błoto. W wielu tego typu środowiskach istnieje bowiem przeświadczenie, iż organizatorzy takich kursów znacząco zawyżają cenę swoich usług. Co więcej, wydając pieniądze na konkretnego pracownika nie możemy mieć pewności, że zaraz potem nie odejdzie on z pracy, a zdobyte umiejętności wykorzysta w konkurencyjnej firmie.

Oczywiście tego typu sytuacje się zdarzają, jednak bardzo rzadko. Dlaczego? Otóż, pracownik, w którego zainwestujemy czuje się doceniony przez swojego pracodawcę i stara się w pełni wykorzystać daną mu szansę. Dzięki temu bowiem może rozwijać swoje umiejętności i zdobywać nową wiedzę, a ta bez wątpienia przyczyni się do ogólnego rozwoju całej firmy. Jak zatem widać inwestycja w choćby jednego pracownika, może wpłynąć na lepsze funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa.

Integracja i zdobywanie kontaktów

Szkolenia to jednak nie tylko zapewnienie możliwości rozwoju poszczególnych pracowników, ale także świetny sposób na ich zintegrowanie. W tym przypadku, doskonałym przykładem są szkolenia wewnętrzne organizowane dla konkretnego działu, czy nawet całej załogi. Dzięki nim pracownicy uczą się bowiem współpracy, ale także mają okazję do lepszego poznania się i integracji. Niezależnie zatem od tego jaki jest temat danego kursu, może to przynieść sporo korzyści na przyszłość.

Jeśli natomiast grupę naszych pracowników zdecydujemy się wysłać na szkolenie zewnętrzne, możemy liczyć na to, iż spotkają się na nim z ludźmi z tak zwanej „branży”. Taki sposób zdobywania kontaktów jest korzystny dla całej firmy i w efekcie może mieć wpływ na nawiązanie współpracy z nowymi klientami.

Jak wybrać dobre szkolenie?

Jak wiadomo, obecnie ofert organizacji szkoleń z niemalże każdego zakresu, jest bardzo wiele. Za przykład można zatem wziąć chociażby szkolenia z windykacji, które w ostatnim czasie cieszą się dość dużą popularnością. Czym zatem powinniśmy się kierować wybierając kurs dla naszych pracowników?

Przede wszystkim, należy prześledzić dotychczasowe doświadczenie firmy oferującej nam taką usługę. Choć szkoleń z windykacji jest teraz sporo, tylko nieliczni mogą pochwalić się dużą liczbą zadowolonych klientów. Warto zatem zapoznać się z opiniami na temat ich pracy czy też referencjami, jeśli takie posiadają.

Oprócz tego, musimy również dokładnie zapoznać się z planem konkretnego szkolenia z windykacji, aby zorientować się jakie tematy zostaną na nim poruszone. Dzięki temu będziemy mogli zdecydować czy taka wiedza będzie przydatna dla naszych pracowników, czy może lepiej będzie poszukać czegoś innego.

Autor artykułu: tekst powstał we współpracy z firmą WLR Training Group