Jak odpowiadać na oferty pracy?

odpowiadania-na-oferty

Poszukiwanie pracy to zajęcie monotonne, wymagające sporej ilości czasu. Tak przynajmniej myśli większość osób bezrobotnych. Tymczasem odpowiadanie na oferty wcale nie musi pochłaniać całego dnia. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób czytać poszczególne ogłoszenia.

Najistotniejszą kwestią jest konieczność dostosowania przygotowanych odpowiednio wcześniej dokumentów aplikacyjnych do profilu firmy. Niestety, wiele osób poszukujących pracy zapomina o tym. W efekcie wysyłają oni wszędzie po prostu jednakowe aplikacje, nie zastanawiając się, czy są one poprawnie przygotowane. Innym problemem, na który uwagę zwracają specjaliści, jest odpowiadanie na wszystkie pojawiające się oferty. Takie działanie, wbrew oczekiwaniom, nie przynosi rezultatów – rekruter odrzuca te kandydatury, które nie spełniają wszystkich punktów zawartych w ofercie. Na co jeszcze zwrócić uwagę, odpowiadając na oferty pracy?

Szablonowe działanie jest niepożądane

praca-fmWysyłanie identycznych dokumentów aplikacyjnych do różnych pracodawców jest poważnym błędem. W ten sposób szanse na znalezienie pracy – zamiast rosnąć – maleją. Część osób, poza CV, wysyła również listy motywacyjne. W tym dokumencie kandydat powinien dokładnie przedstawić powód, dla którego jest idealnym, potencjalnym pracownikiem na dane stanowisko. Argumenty, które doskonale sprawdzą się np. w branży energetycznej czy informatycznej mogą całkowicie zniechęcić do kandydatury osobę przeprowadzającą rekrutację np. dla koncernu farmaceutycznego czy sieci sklepów odzieżowych. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem zawarcie przez kandydata w dokumencie doświadczenia, wykształcenia lub umiejętności, które w sposób bezpośredni predysponują go do wykonywania obowiązków na danym stanowisku. Warto też pamiętać o konieczności przesłania pracodawcy wszystkich dokumentów i zaświadczeń, o jakie poprosił w ogłoszeniu. Brak CV, listu motywacyjnego czy też referencji z poprzedniej pracy może negatywnie wpłynąć na wynik rekrutacji.

Selekcja ogłoszeń jest ważna

Doradcy zawodowi wskazują na to, że kandydaci powinni odpowiadać na ogłoszenie wyłącznie wówczas, gdy spełniają wszelkie stawiane przed nimi wymagania. Odnosi się to zarówno do wykształcenia, posiadanego doświadczenia, jak i predyspozycji zawodowych. Jeżeli kandydat nie jest w stanie spełnić oczekiwań pracodawcy dotyczących np. znajomości języka, dyspozycyjności czy też posiadanych certyfikatów, najlepszym wyjściem będzie skupienie swoich sił na odpowiadaniu na pozostałe oferty. Pozwoli to na zaoszczędzenie czasu zarówno aplikującego, jak i potencjalnego pracodawcy. Wcale nie trzeba więc tworzyć dziesiątek CV czy listów motywacyjnych każdego dnia.

Pamiętaj o podstawach

Kwestią wydawałoby się trywialną, choć często zaniedbywaną przez osoby poszukujące pracy jest pozostawienie pracodawcy wszelkich wymaganych danych kontaktowych. Część osób zapomina o umieszczeniu w CV numeru telefonu, adresu zamieszkania czy – jeżeli jest to wymagane – linka do profilu na portalu społecznościowym. Część zaś przeciwnie – zamieszcza np. tylko numer telefonu i… nie odbiera połączeń przychodzących. Takie sytuacje, co może dziwić, nie należą do rzadkości. Podanie kilku form kontaktu nie tylko pozwala potencjalnemu pracodawcy wybrać najwygodniejszą dla niego, lecz także eliminuje sytuacje, w których kandydat nie otrzyma zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną z powodu zgubienia telefonu lub utraty hasła do poczty elektronicznej.

Dostosowanie się do wszystkich wymienionych w artykule wskazówek nie musi poskutkować natychmiastowym zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Warto jednak mieć świadomość, że takie działania znacząco podniosą szansę na znalezienie zatrudnienia, pozwolą również na oszczędność czasu. Z punktu widzenia osoby bezrobotnej powinno być to niezwykle istotne.

Atrakcyjnych ofert pracy szukaj na www.praca-myslowice.pl