Jak poprawnie ubrać się do pracy? Co wypada a czego nie?

Young woman yawning, close up

Do pracy przychodzi się przede wszystkim po to, aby zarobić za życie. Jest to priorytet w tym założeniu. Oczywiście zdarzają się ludzie, którzy przychodzą do pracy jedynie dla zachowania kontaktów międzyludzkich, czy po prostu z nudów. Niemniej w każdym wypadku w pracy mamy kontakt z innymi ludźmi i właśnie to wymusza na nas odpowiedni ubiór.

Chyba, że pracujemy w domu, wtedy stosowny ubiór nie jest konieczny tym bardziej, że nie mamy kontaktu z innymi ludźmi w ciągu całego dnia. Ale, jeśli praca domowa nas nie dotyczy, zarówno ubranie, jak i odpowiednie zachowanie w pracy jest obowiązkowe. Np. jeśli pracujemy w biurze i mamy kontakt z kontrahentami, nasze ubranie jest z reguły narzucane przez regulamin. Praktycznie w całej Polsce (czy będzie to Rumia, czy Gdynia, albo Warszawa), obowiązują podobne zasady.

Co wypada, a co nie wypada w pracy?

Regulaminy poszczególnych firm mogą się nieco różnić, jednak np. pracownica banku nie może przyjść do pracy w letniej, przewiewnej sukience, stosując na własnej głowie np. przedłużanie włosów i do codziennie w innym kolorze. Może wydawać się to jakąś skrajnością i jeśli ktoś tak właśnie pomyśli, będzie miał całkowitą rację. Pomimo tego, że przecież wyżej wspomniana pracownica banku raczej nie ma kontaktu codziennie z tymi samymi klientami (klienci banków przecież się zmieniają), przedłużanie włosów w kolorze innym, niż jej własna barwa, będzie nieodpowiednie. Jeśli idziemy na urlop, i zdecydujemy się na doczepianie włosów (w różnych barwach) może to być bardzo atrakcyjna odmiana dla naszej osoby, ale wracając do pracy należy unikać tego typu zachowań.

Właściwie, każde doczepianie włosów na wakacjach, imprezach, czy innych spotkaniach towarzyskich jest jak najbardziej pożądane i to w różnych kolorach – ale nie w pracy. Praca to miejsce, gdzie takim nieodpowiednim ubiorem możemy nawet obrazić potencjalnego klienta, któremu nasze zbyt frywolne zachowanie może kojarzyć się niepoważnie i nieprofesjonalnie, a tym samym podważać zaufanie do całej firmy. Jak wiadomo, brak zaufania do firmy może skutkować brakiem klientów, a w rezultacie nawet gorszymi konsekwencjami. Można by było się zastanawiać nad kwestią, czy to właśnie niestosowny ubiór może doprowadzić do upadku firmy. W dużym procencie tak właśnie jest, jeśli zdamy sobie sprawę z tego, że to klienci nas utrzymują i należy się im odpowiedni szacunek, oraz choćby pozory stabilizacji.

Kto i jak ustala zasady ubiorów w pracy?

Najczęściej jest to regulamin, w którym zapisuje się odpowiednie podpunkty. Taki regulamin oczywiście ustala kierownictwo (właściciel, rada nadzorcza itp.). Wszyscy pracownicy powinni się do niego dostosować. Jeśli nie wiemy jak możemy się ubrać na pierwszy dzień pracy, postawmy na skromność. Wyzywające ubranie może nam tylko zaszkodzić i to nie tylko u szefa, ale także wśród innych pracowników. Nikt nie lubi wywyższania się, a takie może odebrać wrażenie z naszego zbyt wyzywającego ubioru. Skromność będzie więc najbardziej odpowiednim ubiorem w każdym zawodzie – przynajmniej na początku. Później dostosujmy się do regulaminu.

Zależy Ci na własnym wyglądzie? Umów się na usługę doczepiania włosów już dziś. Więcej na stronie http://www.nicola-hair.pl/doczepianie-przedluzanie-wlosow/