Jak wygląda praca grafika komputerowego?

praca-grafika

Praca grafika komputerowego wielu osobom kojarzy się z wiedzą tajemną dotyczącą komputerów i elektroniki. Nie jest to do końca poprawne rozumowanie, gdyż w większości przypadków pecet lub laptop są tylko narzędziem – takim samym jak szkicownik i ołówki.

Wymagania

Faktycznym środowiskiem pracy są tak na prawdę programy graficzne, o których słyszał praktycznie każdy użytkownik komputera. Najbardziej znane i podstawowe to Corel Draw, Adobe Photoshop czy QuarkXpress. Oczywiście, wymagana jest ich doskonała znajomość, by pracownik nie musiał szukać godzinami funkcji niezbędnej do wykonania zadania. Stąd wymagane jest doświadczenie w obsłudze tych programów i choć w ogłoszeniach często wymaga się certyfikatów i kilku lat pracy w podobnych środowiskach, to samouki nie są kompletnie bez szans. Najważniejszym aspektem pracy grafika jest coś, co popularnie nazywa się zmysłem artystycznym. To bardzo ważna cecha, której nie można się nauczyć – z nią trzeba się urodzić. Kandydaci z tym zmysłem, którzy trochę słabiej radzą sobie z komputerem mają o wiele większe szanse niż ci, którzy posiadają odwrotne proporcje tych cech. Obecnie, w erze zaawansowanych technologii, graficy muszą również dobrze radzić sobie z tabletami graficznymi. Są to urządzenia, które służą za szkicownik, a wynik pracy jest automatycznie przenoszony do komputera.

Zadania

Wielu grafików ceni sobie możliwość pracy indywidualnej, na zasadzie przyjmowania zleceń od osób prywatnych i firm. W pewnym sensie jest to zawód podobny do adwokata czy lekarza. Zadania grafików komputerowych są bardzo zróżnicowane. Każde studio poligraficzne musi zatrudniać przynajmniej kilku, podobnie jest z działami marketingowymi w każdej większej firmie. W większości wykonuje się projekty ulotek, szyldów, banerów czy plakatów. Wydawałoby się to pracą banalną, jednak tak nie jest. Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi orientować się nie tylko w najlepszym dopasowaniu kolorów i czcionek, ale również w ludzkiej psychice. To właśnie najtrudniejsze w tym zawodzie. Grafik musi wiedzieć, gdzie należy umieścić tekst, by wzrok oglądającego padł w to miejsce w pierwszej kolejności. Kolory muszą być połączone w ten sposób, by jak najwięcej osób uznało projekt za estetyczny i przystępny dla oka. Graficy komputerowi często również muszą projektować loga firm czy wydarzeń. Niezbędny jest indywidualizm i jak najlepsze odwzorowanie kluczowych cech działalności w małym i prostym rysunku.

Wyższy stopień wtajemniczenia

Oczywiście, nie wszyscy graficy zajmują się takim rodzajem prac. Mała grupa jest zatrudniana przy projektach informatycznych. Produkcja praktycznie każdej gry komputerowej wymaga asysty takiego specjalisty. Taka współpraca jest również niezbędna przy dużych i średnich oprogramowaniach. Graficy komputerowi tej działalności muszą posiadać już specjalistyczną wiedzę programistyczną, by móc wykonać projekt. Ten rodzaj pracy jest najbardziej czasochłonny, ale i najlepiej płatny. Projekt rozpoczyna się od zwykłych szkiców na tablecie, a kończy się na zaprogramowaniu poszczególnych detali wizualnych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że tworzenie grafik to nie tylko malowanie rysikiem albo ołówkiem, ale również pisanie kodu programistycznego. Jednym z takich środowisk jest Blender, gdzie każdy element rysunku należy po prostu napisać. Niezbędna jest wiedza nie tylko z zakresu grafiki i rysunku, ale również matematyki, fizyki i podstaw programowania.

Poszukiwani

Wysokiej klasy specjaliści tego zawodu są poszukiwani praktycznie wszędzie. W większości wypadków o wiele lepiej są widziani absolwenci Akademii Sztuk Pięknych po kilku kursach komputerowych, niż inżynierowie Informatyki z certyfikatem z rysunku. Jak zostało powiedziane na początku, zmysłu artystycznego nie można się nauczyć. Oczywiście, ciężko oczekiwać, że artysta grafik napisze efekty wizualne w grze, a programista stworzy działo sztuki. W przypadku takich konfliktów najlepsze jest zatrudnienie obu specjalistów, którzy w ścisłej współpracy ukończą powierzone im zadanie. W wielu wypadkach jest to konieczne, gdyż umiejętność porozumiewania się między artystą a inżynierem jest zaburzona i niezbędny jest łącznik między oboma grupami.

Porady dotyczącej pracy grafika komputerowego udzielił nam serwis foteks.pl