Jak wygląda praca komornika? Wady i zalety

legal-work-experience-700x325

Głównym zadaniem komornika jest odbieranie długów na rzecz wierzycieli. Są oni podzieleni na trzy główne kategorie – mamy komorników certyfikowanych, komorników z ramienia sądu okręgowego oraz prywatnych. Z racji tego, że grupy te są różne ich praca również wiąże się z różnymi uprawnieniami, wadami i zaletami. Najważniejsze do zapamiętania jest to, że komornicy sądowi zwykle mają więcej uprawnień niż prywatni – z prostego powodu: są to urzędnicy sądowi, są uprawnienie do tego, by zabrać dłużnikowi określone aktywa. Jednakże mają oni różne poszczególne uprawnienia w zależności od mocy danej kategorii.

Jak to wygląda ze strony dłużnika?

Zawiadomienie o wizycie komornika zwykle jest przesyłane 14 dni przed nadejściem tego dnia. Otrzymując je należy podjąć natychmiastowe działania, ponieważ jeśli faktycznie dojdzie do wizyty komornika, możesz tylko pomnożyć swoje rachunki. W tym czasie można iść do sądu i złożyć wniosek o zawieszenie wykonania nakazu i poprosić, aby dokonać płatności w przystępnych terminach. Komornicy to upoważnione osoby, jednak nie mają prawa do włamania się do lokalu, a jeśli ta się stanie – masz prawo podjąć natychmiastowe działania. Jednak mogą oni wejść do twojego domu przez otwarte drzwi lub okna. Gdy są już w środku, mogą poruszać się po dowolnym miejscu w domu i zebrać wszystkie cenne towary. Nie mają jednak przyzwolenia na to, by zabrać podstawowe aktywa gospodarstwa domowego, takich jak ubrania, pościel, naczynia i przedmioty wykorzystywane do pracy – na przykład komputery. Mają prawo do rzeczy takich, jak samochód, telewizor czy odtwarzacz DVD. Ponieważ zwykle sprzedają towar w niskiej cenie, mogą wziąć wszystkie te aktywa i nadal nie wpłynie to kojąco na rachunki. Co więcej – cała sprawa ulegnie pogorszeniu, ponieważ dłużnik wtedy staje się bardziej sfrustrowany i nadal ma niektóre rachunki do spłacenia.

Ze strony komornika jednak jest to dużo bardzo skomplikowane i dlatego lepiej płacić rachunki na czas, aby uniknąć takich incydentów.

Wady pracy komornika

jest to praca ciężka i stresująca
obciążona złą reputacją i niechęcią ze strony społeczeństwa
samodzielna praca wymaga dużej samodyscypliny o organizacji
konieczność podejmowania trudnych decyzji
jest to także praca niebezpieczna
nierzadko konieczność współpracy z policją

Zalety pracy komornika

jest to praca stała
zarobki są bardzo zadowalające – już na poziomie aplikanta ma się min. 2000 zł

Porównując zatem wady z zaletami od razu widać która lista jest dłuższa. Zawód ten wiąże się z dużą presją i nierzadko niebezpieczeństwem, zatem choć zarobki mogą być naprawdę wysokie to mimo wszystko – niekoniecznie adekwatne. Ktoś musi wykonywać tą pracę o niewdzięcznym charakterze i dlatego zamiast postrzegać osoby pracujące w zawodzie komornika jako bezduszne, egoistyczne i chciwe winno się im oddać należyty szacunek, który się im zwyczajnie należy. Jedno jest pewne – do pracy komornika nadaje się mało kto i choćby dlatego warto też spojrzeć na to z innej strony, a przede wszystkim za wszelką cenę unikać dokładania pracy tym urzędnikom.

Więcej na temat pracy komornika dowiesz się na stronie www.komornik-bielan.pl