Jak wygląda praca polskiego lekarza w Londynie?

lekarz-w-londynie

Polscy specjaliści w zakresie medycyny, którzy wyjechali do Wielkiej Brytanii w celu podjęcia pracy we własnej specjalizacji, skutecznie choć nie celowo, deklasują miejscową konkurencję, zyskują cenne doświadczenie, otrzymują wynagrodzenie adekwatne do pracy oraz zyskują coraz to większe uznanie wśród rodowitych brytyjczyków oraz polaków tam mieszkających.

Dlaczego tak jest, czy tak diametralnie różni się polski lekarz od brytyjskiego?

Dzieje się tak, ponieważ niestety narodowy fundusz NHS (odpowiednik NFZ) w Wielkiej Brytanii nie cieszy się najlepszą opinią wśród pacjentów. W związku z tym polscy specjaliści perfekcyjnie uzupełniają usługi, których oczekują chorzy, a których tam brakuje. Jak zatem wygląda praca polskiego lekarza w Londynie? W dużej mierze zależy to od miejsca, w którym jest się zatrudnionym. Inaczej wygląda etat w państwowym, londyńskim szpitalu czy przychodni, a inaczej w polskiej klinice. Jednakże sama specyfika pracy medyka nie różni się zasadniczo – zawsze jest to kontakt z pacjentem, wywiad, badanie, diagnostyka i leczenie. Nowości, z którymi zapewne trzeba się zmierzyć to przypadłości, które dotąd znane były lekarzowi tylko z podręczników, ze względu na wielonarodowość Londynu. Wszak rodowitych Brytyjczyków jest jedynie około 45 procent, a w kraju mówi się ponad stoma językami.

Aklimatyzacja w nowym środowisku

Początek pracy po przyjeździe opiera się głównie na zaklimatyzowaniu w nowym środowisku, poznania zasad przyjmowania pacjentów do szpitala, uczeniu się organizacji i metodyki pracy w danym miejscu, za co otrzymuje się pełne uposażenie. Do swojej dyspozycji każdy lekarz otrzymuje telefon wewnętrzny, z którym praktycznie nigdy się nie rozstaje. Kontrakt podpisywany jest na pół roku, po czym należy przejść ponownie przez rekrutację, wyjątek stanowią ordynatorzy. Teoria o długości czasu pracy lekarzy w Londynie głosi, że pracują znacznie krócej w porównaniu z Polską – prawda jest jednak z goła inna. Pracuje się zdecydowanie dłużej i bardziej intensywnie. Wynika to z mniejszej ilości medyków przy takiej samej ilości pacjentów. Doktor w szpitalu powinien przebywać do godziny 16, aczkolwiek często zdarza się, że od godziny 14 pozostaje nieosiągalny – z reguły przyjmuje w tym czasie pacjentów w prywatnym gabinecie. Z kolei w momencie pojawienia się tzw. okienka, obowiązkowo trzeba przebywać na terenie szpitala, ale można wykorzystać ten wolny czas na pójście do biblioteki i dokształcanie się, co jest bardzo mile odbierane oraz traktowane jako nieodzowny element zdobywania klasyfikacji. Dla porównania, w Polsce jest to traktowane jako unikanie obowiązków.

Zakres leczenia ogólnego

Zakres leczenia ogólnego w Wielkiej Brytanii obejmuje także leczenie specjalistyczne, co oznacza, że opiekę nad chorym sprawuje lekarz ogólny, a w razie potrzeby konsultuje się ze specjalistą, najczęściej telefonicznie. Jest to oczywiście równoznaczne z większą ilością obowiązków. Pacjent pozostaje na oddziale ogólnym, zamiast być skierowanym na oddział specjalistyczny. Diagnostyka oparta jest na symptomach, natomiast decyzja o dalszym leczeniu pacjenta musi być podjęta w ciągu czterech godzin. Wydaje się to czasami absurdalne, ponieważ jak wiadomo na wyniki badań czeka się często nieco dłużej. Można się indywidualnie nie zgadzać z wieloma przepisami obowiązującymi w londyńskich szpitalach, ale należałoby również wyrazić słowa uznania za zaangażowanie każdego lekarza w wykonywaną pracę, jego kompetentność jaką reprezentuje oraz szacunek jaki okazuje każdemu pacjentowi z osobna.

Jak to jest w Polskich klinikach?

Nieco inaczej wygląda świadczenie usług medycznych w polskich klinikach. Przede wszystkim stawia się na kompetencję, doświadczenie, nowoczesny sprzęt oraz ciągłe doskonalenie. Każdy pacjent podczas wizyty ma do swojej dyspozycji 30 minut, gdzie standardowo w państwowych placówkach wynosi tylko 10. W zależności od dolegliwości, pacjent kierowany jest bezpośrednio do lekarza specjalisty, co znacznie przyspiesza diagnozę oraz usprawnia proces leczenia. I mimo, że są to prywatne kliniki, to ceny w nich są stosunkowo dostępne, z czego wynika zadowolenie rekonwalescenta, bez względu na jego narodowość.

Więcej o pracy lekarza w Londynie można uzyskać na stronie polski-lekarz.london