Opiekunka osoby starszej a opiekun medyczny – to nie ten sam zawód

carework

Niemcy to jeden z krajów, które w chwili obecnej notują najszybszy wzrost starzenia się społeczeństwa w Europie. Trend ten powoduje ogromne zapotrzebowanie na osoby świadczące opiekę bądź usługi medyczne skierowane dla seniorów. Zarówno na niemieckim, jak i polskim rynku pracy, możemy zauważyć wiele ofert związanych właśnie z tymi zawodami. Zanim jednak zdecydujemy się aplikować, warto zastanowić się, czym tak naprawdę różnią się te dwa stanowiska.

Zakres obowiązków

Opiekun osoby starszej w Niemczech zazwyczaj odpowiedzialny jest za pomoc seniorowi w codziennych czynnościach tj.: ubieranie, prosta toaleta czy też jedzenie. Bardzo często osoba taka wykonuje również podstawowe obowiązki domowe, czyli sprzątanie, prasowanie, pranie, zmywanie, gotowanie itp. Ponadto spędza z osobą starszą wolny czas jako towarzysz. Jeżeli podopieczny jest jeszcze na tyle sprawny, mogą wychodzić razem na spacery czy drobne zakupy. Jeśli nie, to spędzają ten czas w domu, oglądając wspólnie telewizję, słuchając muzyki itp. W myśl niemieckiego prawa zwyczajny opiekun osoby starszej nie może wykonywać czynności medycznych tj.: zastrzyki, opatrunki, kroplówki czy też inne. To leży w gestii wykwalifikowanego opiekuna medycznego. Zwyczajny opiekun może podać podopiecznemu leki, ale tylko i wyłącznie takie, które wcześniej zostały przygotowane przez rodzinę lub lekarza.

Czas pracy

Standardowo opiekun osoby starszej jest zakwaterowany w domu swojego podopiecznego i spędza z nim praktycznie cały czas, wykonując wyżej wspomniane obowiązki. Natomiast opiekun medyczny realizuje pracę o charakterze doraźnym. Oznacza to, że przychodzi o stałych porach i wykonuje czynności medyczne tj. podawanie zastrzyków, kroplówek, zmiana opatrunków oraz wiele innych, dopasowanych do potrzeb pacjenta. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, mamy inny kontakt z podopiecznym oraz stawiamy czoło innego rodzaju problemom. Zwyczajny opiekun z pewnością jest dużo bardziej zaangażowany w relację z podopiecznym niż opiekun medyczny.

Wykształcenie

Aby wykonywać zawód tj.: opiekun osoby starszej w Niemczech, nie trzeba mieć specjalistycznego wykształcenia. Oczywiście warto udać się na kurs, który nieco przybliży nam kulisy tego zawodu, czy też troszkę przygotuje do tej pracy. Nie jest to jednak rzeczą obowiązkową. Tutaj liczy się przede wszystkim doświadczenie w opiece, a w wielu przypadkach również znajomość języka niemieckiego, przynajmniej na poziomie podstawowym. W przypadku zawodu opiekuna medycznego musimy mieć wykształcenie kierunkowe oraz dyplom ukończenia studiów np. pielęgniarstwa lub kursu medycznego. Bez odpowiednich uprawnień, w świetle prawa niemieckiego, nie możemy praktykować tego zawodu.

Interesując się świadczeniem opieki nad osobami starszymi w Niemczech, dobrze szczegółowo przeanalizować szczegóły oferty pracy, sprawdzając czy na pewno posiadamy odpowiednie kwalifikacje. Zarówno zarobki, jak i zakres obowiązków również ściśle zależą od naszych umiejętności oraz doświadczenia.

https://www.carework.pl/