Otwieramy biznes franczyzowy – co nas ogranicza?

The-7-Steps-to-Starting-a-Franchise

W ostatnich kilkunastu latach franczyza stała się w Polsce coraz bardziej popularna. Nic w tym dziwnego, to świetny sposób na prowadzenie biznesu, szczególnie dla osób, które nie mają pomysłu, w jakiej branży działać. Jeśli chcesz działać na własny rachunek, franczyza będzie idealnym rozwiązaniem.

Franczyza polega na prowadzeniu działalności pod szyldem znanej, sprawdzonej i cieszącej się zaufaniem klientów marki. Dzięki temu można mieć pewność, że praktycznie od początku prowadzenia biznesu nie będziemy narzekać na brak klientów. W odróżnieniu od nowych firm, firmy działające na zasadach franczyzy nie muszą budować swojej marki od podstaw, wydawać wielu środków na reklamę i promocję. Wystarczy widoczny szyld, który będzie kojarzył się ze sprawdzoną marką, a klienci bardzo chętnie będą korzystali z zakupów czy usług.

Jak wygląda biznes franczyzowy?

Każdy franczyzobiorca musi zdawać sobie sprawę z tego, że franczyza to nie tylko sporo korzyści, ale również obowiązków wobec franczyzodawcy. Duża firma umożliwia korzystanie z nazwy, szyldów, logo, sprawdzonych strategii biznesowych czy działań marketingowych, ale nie robi tego za darmo. Przede wszystkim, na początku, trzeba wykupić licencję, aby móc prowadzić działalność pod inną marką. Co więcej, co miesiąc trzeba dzielić się z franczyzodawcą pewnym procentem zysków. Nic w tym dziwnego, franczyzodawca inwestuje we franczyzobiorcę, dostarcza mu sprawdzony przepis na prowadzenie działalności, ma więc prawo oczekiwania, że będzie na tym zarabiał.

Ograniczenia w biznesie franczyzowym

Prowadzenie firmy na zasadzie franczyzy to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą rozkręcić własny biznes, ale nie mają na niego ani pieniędzy, ani ciekawego pomysłu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że franczyza nie daje pełnej wolności i decyzyjności. Franczyzobiorca musi dostosować się do wszystkich wymogów, jakie znajdują się w umowie franczyzowej i spełniać wszystkie warunki, jakie narzuca mu franczyzodawca. Nie może prowadzić biznesu według swoich pomysłów, jeśli są one sprzeczne z działalnością franczyzodawcy. Sporym ograniczeniem jest więc fakt, że prowadzący działalność musi słuchać wskazówek z góry i nie może wprowadzać własnych zmian, nawet jeśli uważa je za lepsze rozwiązania niż te, których dostarczył franczyzodawca.

Warto dobrze poznać rynek

Jeśli zastanawiasz się nad wejściem we franczyzę, warto najpierw dobrze poznać ten rynek i przejrzeć firmy, które w taki sposób umożliwiają zarabianie. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z bazy informacji na https://franczyzawpolsce.pl/baza-sieci, gdzie można znaleźć zarówno listę firm działających na zasadzie franczyzy, jak i sporo wiadomości i porad, które przydadzą się w szczególności osobom początkującym. W każdym biznesie, bez względu na branżę czy rodzaj działalności, potrzebna jest przede wszystkim wiedza i umiejętność poruszania się chociażby w skomplikowanych pojęciach branżowych.