Pierwsze CV bez doświadczenia zawodowego? Jak je napisać?

Document_Writing_Img

Curriculum vitae (CV) to dokument w formie życiorysu zawodowego. Zawiera dokładne informacje przede wszystkim na temat naszego wykształcenia, doświadczenia zawodowego oraz posiadanych umiejętności. Jego napisanie jest obecnie wymogiem w procesie rekrutacyjnym każdej firmy. Jeżeli jesteś na początku swojej drogi zawodowej i nie masz doświadczenia w tworzeniu dobrego CV, skorzystaj z poniższych podpowiedzi, dzięki którym zrobisz to o wiele sprawniej i dokładniej.

Kiedy piszemy pierwsze CV?

Zdecydowana większość osób podejmuje swoje pierwsze prace podczas okresu studiów, głównie w celu dorobienia i przeznaczenia środków na własne potrzeby i wydatki. Pracodawcy są jednak coraz bardziej wymagający. Nawet w przypadku dorywczych zleceń, należy napisać i dostarczyć swoje CV. Na jego podstawie wybierani są potencjalni pracownicy, którzy następnie zostają zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, decydującą o przyjęciu lub braku możliwości zatrudnienia.

Co zamieścić w swoim CV?

Pisanie pierwszego CV jest dosyć charakterystyczne. Nie mogąc pochwalić się doświadczeniem zawodowym, musimy postawić na inne aspekty.

Przede wszystkim należy wspomnieć o wcześniej podjętych pracach dorywczych lub sezonowych. Choć prawdopodobnie nie będą w żaden sposób powiązane z branżą, w której chcemy otrzymać zatrudnienie, zwrócą uwagę na nasze zaangażowanie i chęć podejmowania nowych wyzwań zawodowych. Rekrutujący zwracają również uwagę na działalność non-profit, np. wolontariat. Mocnym punktem naszego CV mogą być zaliczone kursy i szkolenia lub odbyte wcześniej staże. Nawet miesiąc praktyk w miejscu pracy dopasowanym do interesującej nas branży, podczas którego sprawdziliśmy się, będzie świetnym wzbogaceniem dokumentu. Taka informacja powinna zostać poparta otrzymanymi referencjami.

Oczywiście nie może też zabraknąć informacji, które są stałymi i obowiązkowymi elementami każdego CV. Na samej górze musimy umieścić podstawowe informacje na nasz temat (imię i nazwisko, miejsce zamieszkania), dane kontaktowe oraz aktualne zdjęcie. Zamieszczając adres mailowy, nie możemy posługiwać się pseudonimami. Powinien być on stworzony na podstawie naszego imienia i nazwiska. CV składa się również z przebiegu edukacji, znajomości języków obcych i zainteresowań. Opcjonalnie możemy także napisać o naszych celach zawodowych, choć w przypadku rozpoczynania kariery, może być to odebrane nieco na wyrost. Na końcu dokumentu obowiązkowo zamieszczamy klauzulę o zgodzie na przetwarzanie naszych danych osobowych.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Kiedy już stworzymy własne CV, sprawdźmy przed wydrukowaniem, czy wszystkie zamieszczone informacje są prawidłowe. Najlepiej poprośmy kogoś o zapoznanie się z tym dokumentem w celu wykrycia ewentualnych literówek czy błędów ortograficznych. Być może ta osoba dostrzeże coś, czego wcześniej nie byliśmy w stanie zauważyć. Dostarczenie nieprawidłowo napisanego życiorysu jest absolutnie niewskazane i może natychmiastowo przekreślić nasze szanse na otrzymanie pracy.

Należy również pamiętać, że nasze CV nie może być jednym z wielu. Pracodawca, biorąc do ręki cały plik dokumentów, zacznie od tych najbardziej wyróżniających się. Możemy np. zmienić kolor tła i zastosować stonowaną barwę, na której czarny kolor czcionki nadal będzie czytelny. Warto również podkreślić lub pogrubić informacje mogące wzbudzić zainteresowanie i podkreślać nasze najmocniejsze strony. Odróżnienie życiorysu może sprawić, że osoba rekrutująca zainteresuje się nim na tyle, że kolejne nie zostaną tak dokładnie sprawdzone, dzięki czemu to my, jako pierwsi, otrzymamy wiadomość z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną.

Jeżeli już wcześniej pracowałeś zobacz jak pownna być zbudowana sekcja doświadczenia zawodowego w CV