Pomysł na biznes: biuro rachunkowe

dollarphotoclub_84462517-e1434382891763

Wielu młodych ludzi decyduje się obecnie na studiowanie rachunkowości i na tym etapie warto zastanowić się, jak powinna wyglądać przyszła praca. Bardzo dobrym pomysłem jest założenie własnej działalności gospodarczej, czyli biura rachunkowego. Obecnie wielu przedsiębiorców zleca prowadzenie swoich ksiąg biurom rachunkowym, ponieważ zmieniające się co chwilę przepisy, a także wymagania stawiane przez władze są na tyle skomplikowane, iż nie każdy przedsiębiorca potrafi sobie z tym wszystkim poradzić.

Z tego też względu założenie biura rachunkowego to bardzo dobry pomysł na biznes, ponieważ księgowi zawsze będą potrzebni, dlatego też o brak pracy nie będą musieli narzekać. O czym jednak należy pamiętać, zakładając biuro rachunkowe?

Kto może prowadzić księgi rachunkowe?

Usługi dotyczące prowadzenia ksiąg rachunkowych mogą wykonywać osoby, które mają pełną zdolność do czynności prawnych i nie były wcześniej karane, a także posiadają ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Każdy właściciel biura rachunkowego powinien mieć obszerną wiedzę na temat podatków, ponieważ praca nie polega tylko na księgowaniu dokumentów, ale również na sporządzaniu deklaracji podatkowych oraz wyliczaniu zaliczki na podatek.

Jaka forma prowadzenia działalności?

Każda osoba, która zdecyduje się na prowadzenia biura rachunkowego, może zdecydować się na założenie firmy w praktycznie każdej formie oprócz spółki partnerskiej. Obecnie najpopularniejszą formą prowadzenia biura rachunkowego jest jednoosobowa działalność gospodarcza, co wymaga złożenia w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej stosownego wniosku. Z kolei, jeśli chodzi o spółkę cywilną, to ta forma działalności jest bardzo łatwa w rejestracji i prowadzeniu i opiera się na umowie pomiędzy wspólnikami. Nie jest to jednak zbyt popularna forma, ponieważ wspólnicy odpowiadają całym swoim majątkiem, co stanowi oczywiście bardzo duże ryzyko. Z kolei, aby założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, należy posiadać kapitał w wysokości co najmniej 5 tys. zł, aby zgłosić firmę w Krajowym Rejestrze Sądowym. W przypadku tej formy prowadzenia działalności współwłaściciele nie odpowiadają za zobowiązania finansowe spółki, jednak należy mieć świadomość tego, iż ma ona osobowość prawną, dlatego też konieczne jest prowadzenie pełnej księgowości.

Określenie PKD

Podczas rejestracji firmy konieczne jest określenie PKD a w przypadku biura rachunkowego jest to 69.20.Z, czyli działalność rachunkowo-księgowa i doradztwo podatkowe.

Rodzaj opodatkowania i pozostałe wymogi

Większość właścicieli biur rachunkowych decyduje się na opodatkowanie na zasadach ogólnych, co oznacza płacenia podatku w wysokości 18% a w przypadku przekroczenia określonej wysokości dochodu 32% od nadwyżki. Jeśli chodzi natomiast o podatek VAT, to obecnie biura rachunkowe nie są z niego zwolnione, chyba że w biurze będą świadczone jedynie usługi księgowe. Zakładając biuro rachunkowe, konieczne jest zgłoszenie firmy w ZUS-ie i odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Niezwykle ważne jest również to, aby znaleźć lokal na swoje biuro i można rozpocząć działalność.

Artykuł opracowano z portalem https://www.tax-pol.pl/, z którym możesz ubiegać się o zwrot podatku z zagranicy