Pracujesz jako kelner? Kilka sposobów na ułatwienie sobie pracy

dreamstime_xs_31650199

Praca kelnera ma sporo plusów i minusów. Plusem zdecydowanie są całkiem dobre zarobki, minusy natomiast to wiele godzin na nogach, praca do późnego wieczora, a także sporo stresów. Warto więc zadbać o to, by jak najbardziej ułatwić sobie codzienną pracę.

Zawód kelnera cieszy się w dzisiejszych czasach dosyć dużą popularnością, przede wszystkim dlatego, że jak grzyby po deszczu we wszystkich miastach wyrastają nowe restauracje czy bary. Polacy lubią dobrą kuchnię, a ich nowe upodobania kulinarne dodatkowo wzmacniają różnego rodzaju programy telewizyjne, zachęcające zarówno do gotowania, jak i do konsumowania. Kelnerzy nie mogą również narzekać na zarobki – oprócz stałej pensji mają również napiwki, dzięki którym w skali miesiąca mogą swoją pensję nawet podwoić. Nic więc dziwnego, że do pracy w zawodzie kelnera nie brakuje chętnych i decydują się na nią nie tylko osoby, które przejściowo poszukują pracy dorywczej, ale również takie osoby, dla których jest to stała i długoterminowa praca.

Jak zostać kelnerem? Wszystko zależy od wymagań przyszłego pracodawcy. Większość restauracji nie wymaga ukończenia żadnych specjalistycznych szkoleń czy kursów, Wychodzą z założenia, że kelner najwięcej może nauczyć się podczas pracy z klientem. Jednak te najbardziej eleganckie czy ekskluzywne restauracje często wymagają od przyszłych kelnerów potwierdzonej wiedzy i umiejętności. W takim przypadku warto zdobyć sobie dokumenty potwierdzające kwalifikacje. Aby zostać kelnerem, wystarczy skończyć kurs, który można znaleźć w większości szkół policealnych funkcjonujących w mniejszych czy większych miastach.

Pracując w zawodzie kelnera trzeba liczyć się jednak z tym, że nie jest to praca łatwa, lekka i przyjemna. Przede wszystkim wymaga zawsze nienagannego wyglądu i uśmiechu na twarzy nawet podczas dziesiątej godziny pracy danego dnia. Nawet mając gorszy dzień, kelner zawsze musi być miły i uprzejmy dla klienta. A klienci bywają różni – także tak niemili i kiepsko nastawieni, że trudno się do nich uśmiechać. Kelnerzy pracują też przede wszystkim na nogach – jest to praca w ciągłym ruchu, czasem przez wiele godzin nie ma czasu na odpoczynek czy zrobienie sobie choćby krótkiej przerwy. Nie jest to więc praca marzeń dla każdego.

W zawodzie kelnera przydatna jest również dobra pamięć – tym lepsza, im większy jest lokal i ma więcej stolików. Przyjmowanie zamówień od gości wymaga dobrej pamięci oraz umiejętności szybkiego notowania. Warto sobie pomóc inwestując w sprawdzone notesy dla kelnerów, które ułatwiają codzienną pracę i nie pozwalają na popełnianie pomyłek. Notesy dla kelnerów mają niewielkie rozmiary, są bardzo poręczne, dzięki czemu można w nich bez problemu notować na stojąco – szybko, sprawnie i czytelnie. Dzięki nim każde zamówienie będzie zgodne z tym, co życzy sobie klient. A to, jak wiadomo, przekłada się na wyższe napiwki. Im bardziej zadowolony klient, tym bardziej zadowolony kelner z napiwku.