Pracujesz w chłodniach? Sprawdź co z przepisami

 

Niektóre prace zarobkowe wiążą się z trudnymi warunkami. Do takich zajęć na pewno można zaliczyć pracę w temperaturze bliskiej zeru stopni lub nawet w temperaturach ujemnych, jakie panują w chłodniach. By nie narazić się na utratę zdrowia, pracownik musi wówczas szczególnie na siebie uważać. O jego zdrowie jednak powinien troszczyć się także pracodawca. Przepisy dokładnie określają, co mieści się w zakresie jego obowiązków.

Odzież i miejsce do odpoczynku

Pracownik, który dzień w dzień przez długi czas przebywa w bardzo niskich temperaturach, narażony jest na liczne przeziębienia i choroby płuc. Poza tym może mieć problemy skórne, których też nie łatwo się pozbyć. Ciągle powracają. By jednak, chociaż częściowo, zmniejszyć ryzyko zapadalności na choroby zawodowe, pracodawca musi odpowiednio zadbać o odzież wierzchnią pracownika.

Ważne jest, aby przedsiębiorstwo dawało zatrudnionym ubrania, które mają wysoką izolacyjność termiczną, tak aby nie dopuścić do spadku ciepłoty ciała poniżej trzydziestu sześciu stopni. Potrzebne jest zarówno okrycie na tułów, jak też ciepłe obuwie czy rękawice (ciepłe buty na takie właśnie okazję znaleźliśmy w tym miejscu https://lunaobuwie.pl/71-sztyblety-meskie). Bez nich pracownik na pewno nabawi się problemów ze zdrowiem. Rolą zatrudniającego jest zapewnić odpowiednią odzież. Nie powinien zaś tego obowiązku spychać na pracownika.

Ubranie to jednak nie wszystko.

Poza tym, przepisy mówią o tym, że poza chłodnią, obok, powinno znajdować się pomieszczenie dla pracowników, w którym będą oni mogli się bez problemu ogrzać. Jego temperatura powinna wynosić co najmniej szesnaście stopni Celsjusza. Poza tym każdy pracownik musi tutaj znaleźć odrobinę przestrzeni dla siebie. Ciepłe miejsce, to podstawa, ale nie należy też zapominać o dostępie do ciepłych napojów. Według prawa pracownik musi mieć możliwość przygotowania sobie czegoś gorącego do picia, a także przyrządzenia posiłku, również na ciepło. Dzięki temu jego ciało trochę się ogrzeje i pożywi.

Niedopuszczalny jest brak takich rzeczy jak właśnie ciepłe obuwie, kombinezon czy brak miejsca na odpoczynek i nabranie nowych sił. Takie pomieszczenia pełnią jeszcze tę funkcję, że chronią pracowników przed nagłym wyjściem z chłodni wprost na rozgrzane powietrze. Latem bowiem różnica temperatur, jakiej może doświadczyć pracownik chłodni, wychodząc na zewnątrz po skończonej pracy, jest ogromna. Stanowi to dla niego zagrożenie, dlatego tak ważne jest, aby ogrzać się najpierw powoli w pomieszczeniu socjalnym.

Praca w chłodni dla silnych fizycznie

Mimo wszystko, nawet jeśli warunki zatrudnienia są zgodne z przepisami prawa, praca w chłodni należy do bardzo wykańczających. Powinny się jej więc podejmować osoby wytrzymałe, silne fizycznie. Nie każdy będzie w stanie wytrzymać w tak mroźnym powietrzu przez wiele godzin. Poza tym zagrożenia w tej pracy wiążą się nie tylko z minusową temperaturą. W chłodni, gdzie na przykład odbywa się filetowanie ryb, można poważnie zranić się ostrymi narzędziami i to nawet mimo wyposażenia w solidną odzież BHP. Kiedy podejmie się takie zatrudnienie, trzeba zwrócić uwagę na to czy przestrzegane są przepisy, ale też samemu być ostrożnym, bo swoją nieuwagę można niestety przypłacić zdrowiem.