Profil pracownika a Predyspozycje zawodowe

01

To jakie mamy predyspozycje do wykonywania dane zawodu w wielu przypadkach potrafimy stwierdzić sami. Na przykład praca na budowie w Katowicach na pewno będzie odpowiedniejsza dla mężczyzn niż dla kobiet, tak samo jak praca sekretarki w Katowicach będzie lepsza dla kobiet. Choć i tu i tu zdarzają się wyjątki to normą jest raczej takowy rozkład płci w podanych zawodach.

Sprawa jest trudniejsza w innych zawodach w których konkretne predyspozycje zawodowe nie są uzależnione już od płci tylko od na przykład wykształcenia, praktyki, osobistego uroku lub też szczęścia. Takim zawodem może być praca telemarketera. Tutaj za równo mężczyzna jak i kobieta sprawdzają się doskonale. Mężczyźni wykazują może więcej rzeczowości i konkretyzują rozmowę podczas gdy kobiety są bardziej empatyczne i potrafią załagodzić spory. W obu przypadkach są to plusy jeżeli chodzi o odczucia potencjalnego klienta.

To jaką pracę wybierzemy na przyszłość powinno być uwarunkowane bardziej naszymi predyspozycjami wykreowanymi przez nas samych. To my wiemy najlepiej gdzie byśmy się widzieli, w jakim zawodzie najlepiej byłoby nam się rozwijać. W Urzędach Pracy nawet komponuje się specjalne listy profilowe gdzie ustala się zalety i możliwości osoby bezrobotnej w celu dobrania do niej odpowiedniego zajęcia. Niestety realia są często takie, że musimy pracować nie tam gdzie chcemy tylko gdziekolwiek ponieważ los nie oszczędza niepracujących a miejsc które uchodzą za najlepsze jest po prostu za mało.

Wiele osób otwiera własny biznes kierują się zasadą, że lepiej samemu zarobić na siebie powoli i mniejsze pieniądze niż u kogoś wysłuchiwać poleceń, ale summa summarum każda praca wymaga od nas zaangażowania i poświęcenia. Czy pracujemy dla siebie czy dla pracodawcy. Wybierajmy pracę najbliżej zbliżoną do naszych możliwości a lepiej będzie przez nas ona odbierana.