Pustak, cegła czy bloczek – co króluje na budowach?

2_bricks_729

Na rynku materiałów budowlanych wybór jest spory, jeśli chodzi o materiały, z których wykonywane są ściany budynków. Do wyboru są przede wszystkim cegły, bloczki i pustaki. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego warto dobrze się z nimi zapoznać, zanim zdecydujemy się na konkretnym materiał.

Najstarszym materiałem budowlanym jest oczywiście cegła, która cieszy się sporą popularnością także i dzisiaj. Jej dużą zaletą jest możliwość murowania nie tylko ścian nośnych, ale również słupów i sklepień. Jest to związane z małymi wymiarami cegły, z których bez problemu stworzymy różne, nawet najbardziej niesymetryczne konstrukcje. Niewielkie wymiary cegieł mogą jednak być jednocześnie ich wadą – murowanie z cegieł jest bowiem dosyć mozolne i czasochłonne, a także wymaga dużej precyzji. Ciekawa opcją na ścianę elewacyjną jest cegła klinkierowa, która świetnie się prezentuje, jest trwała, wytrzymała i pozwala stworzyć ścianę, która z pewnością będzie przyciągała spojrzenia. Trzeba też pamiętać, że cegła jest materiałem naturalnym, tworzonym w sposób zbliżony do tego, jak robiono cegły przed wiekami. Jest to więc idealne rozwiązanie do budynków, które są zaprojektowane w klasycznym stylu i chcemy go zachować zarówno na elewacji, jak i w wystroju wnętrz.

Dobrą alternatywą dla cegieł są pustaki, których największą zaletą jest przede wszystkim lekkość. Nawet największe dostępne na rynku pustaki nie ważą więcej niż kilkanaście, maksymalnie 20 kilogramów. Z pustaków bez problemu można wykonywać wszystkie murowane warstwy ścian. Ich wadą może jednak być mniejsza trwałość niż w przypadku ściany, która jest murowana z cegieł czy bloczków betonowych. Pustaki najczęściej są wykorzystywane do tworzenia ścian o mniejszym znaczeniu lub budowania obiektów magazynowych lub zapleczowych. W budownictwie mieszkaniowym raczej nie są wykorzystywane do tworzenia ścian nośnych.

Na budowach królują przede wszystkim betonowe bloczki

Od kilku lat na budowach królują bloczki betonowe, które dają wiele możliwości aranżacyjnych i gwarantują szybkie i bezproblemowe tworzenie różnego rodzaju ścian. W odróżnieniu od cegieł bloczki są cięższe i większe, dzięki czemu murowanie trwa o wiele szybciej. Jeśli decydujemy się na budynek wykonany na bazie bloczków, możemy liczyć na zdecydowanie krótszy czas trwania inwestycji niż w przypadku tradycyjnych cegieł. Ciekawą zaletą bloczków jest ich specjalna konstrukcja. Posiadają one odpowiednio wyprofilowane wypusty, dzięki którym można łatwo i bezproblemowo łączyć bloczki ze sobą. Nie ma tez konieczności tworzenia spoin pionowych, co sprawia, że wszystkie prace przebiegają szybciej i sprawniej. Do układania konstrukcji z bloczków nie trzeba mieć również aż tak dużych umiejętności, jakie są wymagane w przypadku murowania ściany z klasycznych cegieł. Gotowa konstrukcja jest stabilna, trwała i wytrzymała, a jednocześnie daje wiele możliwości aranżacyjnych.