W Twoim biurze pojawił się grzyb? Jak się go pozbyć?

biuro_jablon_pol-33289-1024x575

Grzyb najczęściej pojawia się w pomieszczeniach sanitarnych, kuchni oraz w narożnikach ścian przylegających do tych pomieszczeń. Jeśli myślisz, że te szaro-zielone wykwity to tylko problem natury estetycznej jesteś w błędzie.

Niektóre gatunki grzyba mają bardzo niekorzystny wpływ na organizm człowieka.

Co gorsza oddziałują na nas nawet jeśli ich nie dotykamy. Szkodliwe mytotoksyny mogą dostać się do naszego organizmu drogą oddechową wraz z pyłkami kurzu. Jak bardzo są niebezpieczne? W lżejszych przypadkach mogą dawać objawy alergiczne, czy astmatyczne, które objawiają się swędzeniem, bólami głowy, czy dusznościami. W skrajnym przypadku mogą powodować zatrucia, także śmiertelne. Jeśli więc odpowiadasz za biuro w którym pojawił się grzyb na ścianie zadziałaj jak najszybciej. Przedłużająca się ekspozycja pracowników na toksyny wydzielane przez grzyby i pleśń może powodować u nich znaczny spadek wydajności pracy (rozdrażnienie, senność, problemy z koncentracją), absencję (zapalenie zatok, gardła, czy oskrzeli), czy choroby przewlekłe często wymagające zwolnienia lekarskiego (np. depresja).

Co można zrobić od razu?

Z pewnością należy przenieść pracowników do innego, nie zasiedlonego przez grzyby i pleśnie, pomieszczenia. Zwłaszcza jeśli zdarzy się, że w pomieszczeniu tym stanowisko pracy ma kobieta w ciąży. W tym okresie płód jest bardzo narażony na uszkodzenie przez toksyny wytwarzane przez grzyby. Prace nad usuwaniem grzyba należy zacząć od założenia maski ochronnej. Niewielkie skupiska grzyba można usunąć za pomocą szorstkiej szczotki. W kolejnym kroku należy otworzyć okno i przemyć dokładnie ścianę roztworem z dużym stężeniem chloru. Płyny tego typu są dostępne w marketach budowlanych. Po aplikacji płynu należy jak najszybciej opuścić pomieszczenie, gdyż opary chloru są szkodliwe. Jeśli wykwity grzyba są sporych rozmiarów, konieczne będzie usunięcie tynku w promieniu metra od widocznych skupisk grzyba, a potem dezynfekcja chlorem, osuszenie i nałożenie nowego tynku.

Najważniejsze jednak co powinniśmy zrobić, to zapewnić aby problem nie wrócił.

Należy wiedzieć, że grzyb lubi pomieszczenia ciepłe (25-35°C), wilgotne i ciemne (bez okna lub z ograniczoną ilością światła słonecznego). Dlatego, jak wspomniałam na wstępie, najczęściej pojawia się w łazienkach, kuchniach (zwłaszcza tych bez okna), piwnicach, pomieszczeniach gospodarczych oraz na ścianach przyległych do tych pomieszczeń. Należy zacząć od sprawdzenia wentylacji lub klimatyzacji. Czy w ogóle działa, a jeśli tak to czy działa sprawnie. Jeśli jest zamontowana klimatyzacja, trzeba uczulić pracowników, aby nie otwierali okien, bo to obniża jej efektywność i wpuszcza do pomieszczenia niepotrzebną wilgoć.

W pomieszczeniach bez klimatyzacji częstym problemem są zbyt szczelne, plastikowe okna, które uniemożliwiają wymianę powietrza. Rozwiązaniem w takim przypadku jest rama okienna z wywietrznikiem. Warto sprawdzić humidymetrem czy wilgoć jest w całym pomieszczeniu, czy tylko na danej ścianie. W tym drugim przypadku powinno wystarczyć odsunięcie mebli od ścian lub ustawienie ich wzdłuż innej ściany.

Zobacz także ozonowanie, odgrzybianie i usuwanie zapachów z twojego biura i domu.