Winobranie – sezonowa praca we Francji

winobranie-sezonowa-praca-we-francji

Winnice Francji co roku oferują sezonowe zatrudnienie przy zbiorach owoców. Praca nie należy do najłatwiejszych jednak w krótkim czasie umożliwia uzyskanie znacznego kapitału. Obrotniejsi mogą w ciągu jednego sezonu uczestniczyć w zbiorach kilku winnic. Minimalne wynagrodzenie wynosi ok 8,86 euro (38 pln) za godzinę pracy.

Sezon zbiorów winogron we Francji stratuje pod koniec sierpnia i w zależności od warunków atmosferycznych panujących w danym roku, trwa do połowy września lub początku października. Najwcześniej owoce winogron dojrzewają na południu kraju tj. w Prowansji i w Bordeaux, następnie Beaujolais, Burgundii, Alzacji. Najpóźniej winogrona dochodzą w Szampanii. W zależności od wielkości winnic praca przy zbiorach trwa od 1 do 3 tygodni, stąd możliwość pracy w kilku punktach w jednym roku. Poszukiwania pracy warto zacząć na co najmniej 1 miesiąc przed sezonem – jeśli robimy to przez internet. Jeśli zaś szukamy pracy zgłaszając się bezpośrednio do winnic, 1-2 tygodniowe wyprzedzenie powinno wystarczyć.

Jak zbiera się winogrona?

W dzisiejszych czasach winogrona zbierane w dwojaki sposób: ręcznie lub z użyciem maszyn. Zmechanizowane zbiory są metodą tańszą jednak wino uzyskane w ten sposób jest przeciętnej jakości. W rejonach o największym zapotrzebowaniu na pracownika sezonowego (Szampanii i Beaujolais) winobranie wykonywane jest w tradycyjny sposób. Ręczna metoda zbioru polega na obcinaniu kiści winogron za pomocą sekatora. W obowiązkach pracownika winnicy leży także transport owoców w koszu oraz ich oczyszczanie.

Praca ta nie jest trudna, wymaga jednak dobrej kondycji i wytrwałości. Zbiory odbywają się niezależnie od pogody. By uchronić owoce przez skwarem prace zawiesza się w godziny największych upałów. Do pracy w winnicy doświadczenie nie jest wymagana, podobnie jak znajomość języka francuskiego. Niestety coraz trudniej znaleźć pracodawców, zapewniających nocleg i wyżywienie. Niektórzy właściciele umożliwiają rozbicie namiotu i dostęp do łazienki. Raczej należy się nastawić na samodzielną organizację zakwaterowania np. w pobliskim miasteczku. Warto pomyśleć wówczas o samochodzie, którym będziemy jeździć na zbiory. O czym jeszcze warto pamiętać, o gwarantowanym bólu pleców, międzynarodowym towarzystwie w pracy, a także niebagatelnych zarobkach.

Więcej o pracy w Europie dowiesz się na praca.eu