4 elementy, na które Twój przyszły pracodawca z pewnością zwróci uwagę podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

business-woman-2756209_640

Rozmowa rekrutacyjna bywa dosyć stresująca dla osoby, która poszukuje zatrudnienia. Im dłużej pozostajemy bez pracy, tym bardziej stresujące są dla nas kolejne rozmowy kwalifikacyjne. Zależy nam bowiem na tym, aby zatrudnienie zdobyć jak najszybciej. Pamiętajmy jednak, że zdenerwowanie i stres nie są dobrym doradcą. Na rozmowie o pracę warto zachować spokój, odpowiadać z rozwagą i namysłem, a także pamiętać o całej komunikacji niewerbalnej, która ma wpływ na to, w jaki sposób jesteśmy odbierani przez rozmówcę.

Aby znaleźć zatrudnienie , warto szukać go aktywnie i na własną rękę, nie ufając za bardzo urzędom pracy. Doskonale sprawdzają się darmowe ogłoszenia o prace, które można znaleźć w sieci. Na rozmowie rekrutacyjnej przyszły pracodawca zwraca uwagę na całe mnóstwo czynników. Jemu też zależy na tym, by dać pracę osobie, która ma wiedzę, doświadczenie i rokuje jako długoterminowy pracownik. Na co będzie zwracał uwagę pracodawca?

1. Czy dane zawarte w CV są prawdziwe

Wiele osób pisze swoje CV w sposób nie do końca zgodny z prawdą, dodają sobie czasem umiejętności, kwalifikacje, a zdarza się, że i miejsca pracy, w których nigdy nie były zatrudnione. Pracodawca jednak dosyć skrupulatnie zwraca uwagę na to, czy pracownik faktycznie ma te umiejętności. Czasem już w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej potencjalny pracownik może być poproszony o wykonanie różnych zadań, które potwierdzą jego umiejętności. W tym względzie nie należy więc mijać się z prawdą i tworzyć swoje dokumenty aplikacyjne uczciwie i zgodnie ze stanem faktycznym.

2. Skąd wzięły się dziury w CV?

Im większa luka w życiorysie zawodowym, tym bardziej podejrzanie ona wygląda i z pewnością zainteresuje przyszłego pracodawcę. Nie będzie większego problemu, jeśli długi okres bez pracy związany jest z urlopem macierzyńskim i wychowywaniem dziecka. Czasem też duża luka powstaje, gdy pracujemy za granicą. Jeśli jednak jest to legalne zatrudnienie, warto je do CV po prostu wpisać. Natomiast kilkuletnia przerwa w życiu zawodowym, której pracownik nie potrafi za bardzo wytłumaczyć, z pewnością nie będzie przez przyszłego pracodawcę dobrze widziana.

3. Czy potencjalny pracownik przygotował się do rozmowy?

To można sprawdzić za pomocą bardzo prostego pytania – dlaczego chcemy pracować w danej firmie? Pracownik, który przygotował się do rozmowy, z pewnością zasięgnął informacji na temat firmy, do której aplikuje. Warto o tym pamiętać, bo podobne pytanie będzie zadane raczej na pewno. Wiedze o danej firmie można bez problemu znaleźć chociażby w sieci na stronie internetowej przedsiębiorstwa, a także na różnego rodzaju forach internetowych. Wiedzy jest naprawdę sporo, a jej zdobycie zajmuje dosłownie kilka minut. Warto więc poświęcić odrobinę czasu, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie zatrudnienia.

4. Wygląd zewnętrzny i autoprezentacja

Powiedzenie, jak cię widzą, tak cię piszą, sprawdza się w wielu dziedzinach życia, także podczas różnych sytuacji zawodowych. Na rozmowę o prace warto więc elegancko i schludnie się ubrać i uczesać, być uśmiechniętym, opanowanym i odrobinę wyluzowanym. Nie warto za bardzo się stresować, gdyż nerwy nie są dobrym doradcą. Pracodawca będzie zwracał uwagę na komunikację niewerbalną, sposób wysławiania się, a nawet to, w jaki sposób wchodzimy do pokoju, podajemy rękę czy siedzimy. Warto więc sztukę autoprezentacji opanować do perfekcji.

Więcej informacji na temat rozmów kwalifikacyjnych sprawdzisz tutaj