8 godzin przy biurku? Zobacz co możesz dobrego zrobić dla swojego kręgosłupa
Praca siedząca, zwłaszcza praca przy biurku, która zmusza nas niejako do spędzenia czasu w jednej pozycji jest zbrodnią dla naszego kręgosłupa. Dlatego też pracując w pozycji siedzącej, tak ciężkiej dla naszego kręgosłupa należy zadbać o tą ważną, choć nie docenianą część naszego ciała.
Co można zrobić w pracy?
Przychodzisz do pracy na ósmą i włączasz komputer, a potem nie wiadomo kiedy wybija szesnasta i pora zbierać się do domu. Tylko kiedy próbujemy wstać od biurka, to bardzo często łapiemy się na plecy, które bolą, choć często nie jesteśmy świadomi, z jakiego powodu. Pierwsze, co możemy zrobić to zadbać o swoje plecy już w czasie pracy. W jaki sposób? Przede wszystkim dopasować krzesło, jego wysokość i kształt, który będzie odpowiedni do naszych pleców. Jednym z wydawałoby się nieprzydatnych gadżetów dla naszych pleców jest podstawka pod stopy.
Wygodne ułożenie stóp ułatwia krążenie, a także zmniejsza boleści pleców spowodowane długotrwałym siedzeniem w jednej pozycji. Pracując kilka godzin bez przerwy należy zadbać o przerwy w czasie wykonywania obowiązków i chwila na oderwanie się od komputera i spacer, chociażby po pracowniczych korytarzach. Jest to jedno z najprostszych ćwiczeń dla naszych pleców, a jednocześnie wykonywanie krótkich przerw od siedzenia w jednej pozycji chroni nas przed bólem.
Co można zrobić dla pleców po pracy?
Mówiąc o plecach warto jest również zadbać o ich kondycję po pracy, a można to zrobić z powodzeniem na co najmniej kilka sposobów. Przede wszystkim postaw na ćwiczenia- jest to przeciwieństwo statycznego spędzania czasu w pracy. Oprócz klasycznych ćwiczeń rozciągających, jogę, aż do basenu znaleźć można również ćwiczenia przeznaczone specjalnie z myślą o kręgosłupie. Doskonałym rozwiązaniem na obolałe plecy jest wspomniany basen- pomaga on w utrzymaniu prawidłowej postawy, a także odciąża obolały kręgosłup, co jest wybawieniem po całym dniu w jednej pozycji. Oprócz wspomnianych ćwiczeń dobrze jest również postawić na masaże- mogą być wykonywane okazjonalnie lub wedle indywidualnych potrzeb, a dzięki nim pacjenci mogą pozbyć się bólów kręgosłupa i wszelkich napięć związanych z siedzącym trybem życia. Warto też skorzystać z pomocy profesjonalnego fizjoterapeuty aby szybciej osiągnąć pozytywne efekty. Z charakterem pracy fizjoterapeuty można zapoznać się na stronie www.c7med.pl.
Dlaczego kręgosłup jest tak ważny?
Kręgosłup jest jedną z ważniejszych części naszego ciała. Można śmiało powiedzieć, że jest podstawą całego ciała, bowiem utrzymuje nas w odpowiedniej pozycji, umożliwia stanie, chodzenie i wielowymiarowe poruszanie, a jego wszelkie uszkodzenie często wiąże się z trwałymi uszkodzeniami na zdrowiu. Niestety, zwyrodnienia kręgosłupa obserwuje się u coraz młodszych osób, w tym dzieci, na co ma wpływ wiele czynników, takich jak brak ruchu czy nieprawidłowa wada postawy. Dołączając do tego ilość godzin spędzanych w pozycji siedzącej można śmiało dorobić się trwałego uszkodzenia kręgosłupa, co będzie dla nas skutkowało dla ludzi bolesnymi konsekwencjami. Wystarczy wprowadzić kilka drobnych, ale pozytywnych zmian do swojego codziennego rozkładu dnia, aby cieszyć się zdrowym kręgosłupem.
Bardzo ważne są nawyki! W moim przypadku na nic znajomość teorii – zamiast siedzieć prawie ‘leżę’ na krześle i notorycznie się garbię. Efekt? Rehabilitacja jeszcze przed 30-stką!