Architektura wnętrz – dlaczego warto ją studiować?

architektura wnętrz

Architektura wnętrz to dziedzina architektury zajmująca się ergonomicznym i funkcjonalnym projektowaniem cieszących swoim wyglądem wnętrz. Niesztampowe zaprojektowanie przestrzeni zamkniętej budynku jest trudniejsze niż projekt zewnętrzny. Koszt wyposażenia nowego domu często przekracza koszt stanu surowego zamkniętego. Jeżeli chcesz spędzać większość życia w harmonijnym i ergonomicznie urządzonym wnętrzu to pomoc architekta wnętrz jest niezbędna.

Architekt budowlany, a architekt wnętrz – czym się zajmują?

Do obowiązków architekta budowlanego należą: projektowanie budynków zgodnie z warunkami technicznymi i oczekiwaniami zleceniodawcy, współpraca z konstruktorem w zakresie wytrzymałości budowli, uzyskiwanie pozwoleń budowlanych i przygotowanie realizacji inwestycji. Architekt budowlany odpowiada za całościowe przygotowanie projektu.

Architekt wnętrz to projektant wnętrz to raczej artysta balansujący między funkcjonalnością a estetyką. Do jego zadań należą: planowanie, aranżowanie wszelkich przestrzeni zamkniętych, tworzenie funkcjonalnych i gustownych rozwiązań zgodnych z oczekiwaniami klienta. Architekt budowlany to inżynier, konstruktor, a architekt wnętrz to osoba o zacięciu technicznym i artystycznym pracująca w kunsztownych drobiazgach.

Sprawdź kierunek studiów architektura wnętrz w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania: http://www.wseiz.pl/ua/studia/wydzial-architektury/architektura-wnetrz

Jak to jest być architektem wnętrz?

pobrane (5)Praca architekta wnętrz zaczyna się w momencie jego kontaktu z klientem. Kontakt z inwestorem pozwala ustalić budżet i określić jego oczekiwania, odnośnie doprojektu. Aby osiągnąć pożądany efekt końcowy, wskazana jest współpraca projektanta wnętrz i architekta budowlanego już w początkowej fazie realizacji inwestycji. Możliwe jest wtedy wprowadzenie drobnych zmian budowlanych i instalacyjnych.

Projektant wnętrz powinien bardzo dobrze znać rynek materiałów wykończeniowych instalacyjnych. Znajomość rynku i gustu klienta pozwala na dobranie odpowiednich materiałów, palety kolorów i stylu przedmiotów i zamknięcia tych elementów w atrakcyjną formę. Całość projektu musi być ergonomiczna spełniać warunki bezpieczeństwa i cieszyć inwestora, który z radością sięgnie do portfela.

Studia inżynierskie czy artystyczne?

Architekt wnętrz to zawód łączący w pracy własny język artystyczny i poczucie estetyki, znajomość nowych trendów z wiedzą techniczną oraz umiejętność spełniania oczekiwań klienta. W przeciwieństwie do zawodu architekta, zawód projektanta wnętrz, zwanego również architektem wnętrz, nie znajduje się na liście zawodów regulowanych. Znacznie bliżej mu do artysty niż pogrążonego w obliczeniach inżyniera. T

en kierunek studiów najczęściej można znaleźć w ofercie szkół artystycznych. Wśród szkół doskonale łączących duszę artysty z zawodem inżyniera jest też wiele uczelni politechnicznych jak np.Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Ukończenie kierunkowych inżynierskich studiów daje mocne podstawy do dobrego wykonywania zawodu prestiżowego architekta wnętrz. Cóż może sprawić więcej radości jak nie widok ukończonej inwestycji i inwestora, który z ochotą sięga do portfela.