Smak i aromat wyrobów mięsnych – skąd się bierze?

Pyszne, aromatyczne wędliny to żywność, bez której wiele osób nie wyobrażają sobie codziennych posiłków. Są świetnym dodatkiem do kanapek, a także ciekawym uzupełnieniem świątecznych stołów. Zanim jednak zdecydujemy się na zakupy, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy ich wyborze. Nie wszystko, co dobrze pachnie i smakuje, będzie tak samo dobre dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Na smak i aromat wyrobów mięsnych ma wpływ wiele czynników, między innymi rodzaj i jakość mięsa, sposób jego obróbki, a także dodatki, aromaty i przyprawy, które są dodawane do mięs i wędlin na etapie ich produkcji i przetwarzania. Oczywiście, trzeba mieć świadomość, że nie wszystkie dodatki będą dla nas tak samo zdrowe. Zdarza się, że wędlina, która naprawdę dobrze smakuje, pełna jest konserwantów i wzmacniaczy smaku, które nie są obojętne dla naszego organizmu. Dlatego też warto czytać etykiety na wyrobach mięsnych i wiedzieć, które przyprawy i dodatki są dla nas bezpieczne, a które są niebyt przyjaznymi, często bezwartościowymi wypełniaczami.

Najlepsze naturalne przyprawy

Dobrej jakości mięso najczęściej nie potrzebuje żadnych wzmacniaczy smaku, konserwantów czy innych dodatków, które będą przedłużały jego trwałość czy poprawiały wygląd. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem dla produktów mięsnych i wędlin są naturalne przyprawy oraz równie naturalna obróbka, która pozwala na uzyskanie doskonałego smaku i aromatu. Wybierając przyprawy czy mieszanki przypraw, warto zwracać uwagę na ich skład, pochodzenie, a także na termin przydatności. W wielu przypadkach przyprawy mogą mieć bowiem słaby aromat ze względu na dawno minioną datę przydatności do spożycia. Wędliny wytwarzane z użyciem naturalnych przypraw i technik mogą być tak samo trwałe, jak w przypadku wszystkich konserwantów. Nie jest więc prawdą, że do długiego przechowywania zawsze potrzebne są jakieś sztuczne substancje. Wręcz przeciwnie – wędzenie, suszenie, parzenie czy inne formy naturalnej obróbki zapewniają długotrwałe przechowywanie bez psucia się wędliny czy pogarszania właściwości smakowych.

Nie wszystkie wypełniacze są złe

W opinii publicznej często można spotkać się ze zdaniem, że w wędlinach wszystkie wypełniacze to substancje niepotrzebne, szkodliwe lub zawierające składniki, których nie należy spożywać. W rzeczywistości jednak nie jest aż tak źle. Jako zamiennik białka sojowego, które faktycznie w dużych ilościach może być niekorzystne dla organizmu, można wykorzystywać naturalne białko zwierzęce, które bardzo dobrze wpływa na smak, aromat, konsystencję produktów mięsnych. Białko zwierzęce wiąże wodę i tłuszcz, sprawia, że poprawia się tekstura wędliny, a także jej trwałość oraz odporność na negatywne warunki. Zanim więc zaczniemy demonizować wszystkie wędliniarskie wypełniacze, dobrze jest najpierw zdobyć nieco wiedzy w tym temacie. Na pewno będzie przydatna także wtedy, gdy będziemy potrzebowali zapoznać się ze składem na opakowaniu i rozszyfrować wszystkie nieznane składniki, jakie mogą pojawić się na liście substancji użytych do produkcji.