Astmatyk w biurze z klimatyzacją – na co musi być wyczulony?

allergic_to_workplace

Astmatycy nie mają łatwego życia – dolegliwości ze strony układu oddechowego znacznie obniżają jakość codziennego życia. Napady duszności pojawiają się w różnych sytuacjach, zarówno w stresie, jak i podczas przebywania w zapylonych czy zanieczyszczonych pomieszczeniach. U każdego chorego napad duszności może być wywołany zupełnie innymi czynnikami, ale najczęściej związanymi z podrażnieniem dróg oddechowych.

Biuro jako środowisko pracy wydaje się na pierwszy rzut oka dosyć bezpiecznym miejscem dla osób cierpiących na astmę. Nie jest zapylone, nie pracuje się w bardzo gorących czy zbyt zimnych warunkach, nie ma kontaktu z pyłkami czy substancjami, które mogłyby podrażniać drogi oddechowe. Ale to tylko pozory. Sporym zagrożeniem dla astmatyka może być w biurze klimatyzacja, szczególnie taka, która czasy świetlności ma już dawno za sobą. Pracodawcy często jednak nie inwestują w nowe urządzenia, nie biorąc pod uwagę, że są to tylko pozorne oszczędności.

W klimatyzatorach rozwijają się bakterie

Klimatyzatory, jeśli nie są regularnie czyszczone i konserwowane, mogą być sporym zagrożeniem dla zdrowia, nie tylko osób chorych na astmę , ale również wszystkich pracowników. Jeśli klimatyzator nie jest czyszczony, w jego wnętrzu zbiera się kurz, wilgoć, drobinki zanieczyszczeń. Są to doskonałe wręcz warunki do rozwoju groźnych bakterii chorobotwórczych. W klimatyzatorach najczęściej rozwijają się bakterie z grupy legionella, które odpowiadają za dosyć poważne zapalenia płuc. Zapalenie płuc zawsze trudno się leczy, a u osoby z astmą jeszcze trudniej – napady duszności w połączeniu z rozwojem bakterii w drogach oddechowych mogą powodować poważne problemy z oddychaniem, które nierzadko kończą się pobytem w szpitalu.

Konieczne regularne czyszczenie klimatyzacji

Jeśli w biurze jest klimatyzacja, astmatycy powinni domagać się jej regularnego czyszczenia. Im częściej, tym lepiej dla zdrowia. Warto również zadbać o to, by klimatyzacja nie była włączona wtedy, gdy nie ma takiej potrzeby. W miarę możliwości należy również dbać o regularne wietrzenie pomieszczeń, które zapewni prawidłową wymianę powietrza. Każdy astmatyk powinien też pamiętać, by zawsze mieć przy sobie leki wziewne, które natychmiast rozszerzają oskrzela podczas ataku duszności.

Czasem konieczna jest też wymiana klimatyzacji na nową. Najlepsze dla zdrowia wszystkich pracowników są klimatyzatory o doskonałych parametrach technicznych, nowoczesne i zaopatrzone w systemy ostrzegania przed brudnymi filtrami. Klimatyzacja Prowent to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w każdym biurze. Wszystkie urządzenia i akcesoria są trwałe, niezawodne i doskonałej jakości. Montaż nowej, sprawdzonej klimatyzacji, a pozbycie się starych i nie do końca sprawnych urządzeń, to inwestycja w zdrowie pracowników, a jednocześnie w lepsze wyniki całej firmy. W warunkach niesprawnej klimatyzacji pracownicy częściej chorują i biorą zwolnienia lekarskie, co kiepsko działa na wyniki finansowe firmy.