Atrakcyjne karykatury na weselu

Coraz chętniej organizatorzy polskich wesel zapraszają karykaturzystów, aby na żywo tworzyli karykatury gości wesela. Część osób wciąż jednak nie wie, na czym to polega. Zamiast spytać karykaturzysty i poprosić o kilka porad, starają się przeforsować swoje pomysły. Na ile są one realne? Kilka podpowiedzi od znanego serwisu branżowego Karykatury.com

Kolorowe karykatury na weselu  

Czy można poprosić karykaturzystę, aby zamiast jak to robi zawsze (karykatury rysowane ołówkiem) wykonywał karykatury w kolorze? Oczywiście. Niestety jest znacznie więcej minusów niż plusów takiego rozwiązania. Po pierwsze – czas wykonania. Na wykonanie takiej karykatury potrzeba kilkanaście minut, a może dłużej. Tyle czasu każdy musi pozować w zasadzie bez ruchu i wyłączony jest całkowicie z udziału w weselu.

Ponieważ honorarium karykaturzysty płacone jest od liczby godzin pracy, w ciągu np. 4 godzin najszybszy karykaturzysta narysuje nie setkę, ale najwyżej kilkunastu gości wesela. Co z pozostałymi osobami, szczególnie jeśli jest ich naprawdę dużo? Kilka dni rysowania – czy jest to realne? Nie mówiąc o zwiększeniu kwoty honorarium nawet o kilkaset procent. Może więc zaprosić kilku karykaturzystów? Taki koszt przewyższy koszt wynajęcia zespołu weselnego, który jest niemały.

A jeśli będą to karykatury malowane farbami i jedna z nich przez czyjąś nieuwagę rozleje się na śnieżnobiałą suknię ślubną panny młodej? Lepiej o tym nawet nie myśleć, ale też wykluczyć takiego wypadku nie sposób. Karykatury w kolorze, na weselu? To raczej kiepski pomysł.

> Ciekawostki nie tylko o karykaturach

Pracochłonne karykatury na żywo

Po co tworzyć kilkuminutowe szkice, skoro – jak niektórzy sądzą – karykaturzysta może namalować każdemu pracochłonną karykaturę, poświęcając na każdą powiedzmy pół godziny czasu? A może jeszcze (była raz taka propozycja) dodatkowo pytać każdego, jak chciałby zostać narysowany. W ciężarówce albo w mercedesie. Na plaży z palmami albo w lesie, i tak dalej. Nie dość, że czas pracy ulegnie poważnemu wydłużeniu (patrz informacje wyżej), to artysta od karykatur zamiast zajmować się wykonaniem wesołych portretów, będzie dodatkowo rozmawiał z każdym i uzgadniał szczegóły tego, co ma znaleźć się na planszy.

I jak wyżej – w 4 godziny mogłoby zostać narysowanych 100 osób, ale zostanie narysowanych powiedzmy kilkanaście. A przecież jak ktoś chce mieć super karykaturę – na pewno zamówi ją przy innej okazji i za nią zapłaci.

Karykatury wykonywane mobilnie

Kolejny temat, który czasami się pojawia: niech karykaturzysta nie rysuje przy swoim stanowisku, ale chodzi cały czas po sali weselnej. Dosiada się do stołów, a jeszcze lepiej – rysuje każdego bez pozowania, z zaskoczenia. Niech rysownik karykatur chodzi za każdym, podpatruje go w tańcu, podczas rozmowy z innymi, podczas toastów, spożywania posiłków, itd. To pomysły osób, które nie zdają sobie sprawy z tego, że twarze na planszach będą zdecydowanie mniej podobne do rzeczywistych osób niż w przypadku pozowania. Czy naprawdę każdy będzie zadowolony z otrzymania niezbyt podobnej karykatury?

Do kiepskich czyli niepodobnych karykatur dodajmy, że czas wykonania będzie sporo dłuższy, honorarium wyższe, itp. Ale najgorsze, to sprawa organizacyjna: podczas trwania całego wesela należy zapewnić bardzo dobre oświetlenie głównej sali. Często nie ma takiej możliwości technicznej, więc należałoby zatrudnić firmę, która rozstawi kilka – kilkanaście wysokich lamp. A potem ukryje gdzieś gąszcz kabli, żeby żaden z gości wesela się nie przewrócił.

Po co to wszystko? Karykaturzysta musi dobrze widzieć każdą twarz i musi widzieć co rysuje. Malowanie w ciemnościach, to niemal pewność, że mało kto rozpozna swoją twarz na obrazku i będzie ze swojej karykatury zadowolony. Wynajęcie firmy oferującej oświetlenie – to nie będzie mały wydatek. Czy to faktycznie będzie wtedy dobra atrakcja weselna?

A może zrobić tak, jak to się zawsze sprawdzało?

Zamiast wpadać na pomysły, które wszystko mocno komplikują i dodają dodatkowych kosztów do i tak już drogiego wesela, może poradzić się doświadczonego karykaturzysty. Z pewnością chętnie wyjaśni wszystkie plusy i minusy różnych pomysłów. Może się okazać, że to, co sprawdziło się kilkaset razy i z czego wszyscy byli bardzo zadowoleni, sprawdzi się także na kolejnym weselu.

Do zobaczenia na Twoim weselu – razem z wesołymi portretami!

Radził profesjonalny karykaturzysta eventowy z Karykatury.com.