Aukcja a inne sposoby na zakup maszyn

Zaraz po naszych domach, nasze samochody należą do najdroższych rzeczy, jakie kupimy w naszym życiu – a ich utrzymanie, ubezpieczenie i naprawa też kosztuje. Co dopiero mówiąc o ciężkich maszynach rolniczych pod każdym z tych względów!

Nie da się jednak tego uniknąć – jest wiele firm i przedsiębiorstw, które po prostu nie istnieją jeśli nie zainwestują w maszyny, jak na przykład:

  • firma transportowa,

  • firma budowlana,

  • zakład przemysłowy,

  • firma rolnicza.

Te maszyny są drogie i mocno obciążają budżet i to nawet dobrze prosperującego przedsiębiorstwa, a co dopiero mówiąc o tym rozpoczynającym biznes. Stąd warto się rozeznać w opcjach możliwego zakupu, by wśród różnych możliwości znaleźć tę najlepiej dopasowaną do potrzeb.

Gdzie kupić maszyny?

Oczywiście opcji jest wiele – od zakupu jej od prywatnego przedsiębiorcy, przez bezpośredni zakup u lidera, możliwość zakup używanego sprzętu z różnych komisów, ale i poprzez liczne strony internetowe. W ostatnim czasie jednak coraz bardziej popularne stają się transakcje odbywające się na zasadzie licytacji, a doskonałym przykładem są tutaj aukcje Ritchie Bros ze wszystkimi swoimi możliwościami. Jak wypada możliwość zakupu maszyny poprzez aukcje na tle innych forma zawierania transakcji? Co jest najprostsze? Co najbardziej opłacalne? Spójrzmy na to!

Dlaczego warto kupować maszyny na aukcjach internetowych, a nie gdzieś indziej?

W Polsce nie ma wielkiego zdziwienia w kontekście aukcji internetowych – jest to dość znana i lubiana forma transakcji. Wiele z prostych nawet zakupów odbywa się na zasadzie podbijania ceny, dlatego jesteśmy w naszym kraju dość oswojeni z tą opcją, więc łatwiej nam podejść do tego zamysłu, również jeśli chodzi o bardziej kosztowne rozwiązania, takie jak zakup ciężkich maszyn właśnie. Ułatwiają to znacznie wyspecjalizowane w tym temacie portale typu Ritchie Bros, dzięki którym cały proces nie jest skomplikowany, a wskazuje na dobry poziom bezpieczeństwa. Z ich pomocą możemy łatwiej nawiązać kontakt z właścicielem maszyny, która wzbudza nasze zainteresowanie. Zwykle to, ile na daną maszynę się wyłoży jest ściśle związane z tym, jakim budżetem dysponujemy oraz jak to wygląda u konkurencji – niemniej jednak można trafić na naprawdę fajne okazje częściej niż w przypadku innych form zakupu tego rodzaju sprzętów. Komis czy tradycyjny sklep rzadko jest w stanie zaproponować ceny na tak korzystnych warunkach, jak to ma miejsce w tym przypadku.

Używane maszyny z aukcji internetowych – warto, czy niekoniecznie?

Oczywiście wszystko ostatecznie sprowadza się do stanu maszyny i tego, jaką kwotę na to wyłożymy – niemniej jednak w ogólnym rozrachunku zwykle zakup maszyny używanej, a zwłaszcza takiej z aukcji internetowej naprawdę ma sens. Maszyny używane to wielce wyspecjalizowane urządzenia i nie niszczą Cię tak łatwo. Warto więc rozejrzeć się za maszynami używanymi – a zwłaszcza na aukcjach internetowych, które obejmują naprawdę atrakcyjne oferty i to nie tylko pod względem ceny, ale i wielu innych profitów.