Automatyzacja przyszłością przemysłu? Zobacz możliwe scenariusze.
Automatyzacja jest już popularnym procesem produkcyjnym, ale wraz z rozwojem sztucznej inteligencji i zdalnej komunikacji, ta praktyka najprawdopodobniej jeszcze bardziej się rozwinie w nadchodzących latach. Automatyzacja w zakresie produkcji oznacza w zasadzie wykonywanie zadań z użyciem pamięci i projektowanie systemu, który wykonuje je w sposób całkowicie automatyczny.
Na przykład zakład produkcji farmaceutycznej może mieć zautomatyzowany system do dozowania określonej ilości sproszkowanego związku chemicznego. Automatyzacja może zapewnić wiele korzyści, w tym:
- mechaniczną precyzję i spójność,
- większe bezpieczeństwo,
- mniejsze koszty operacyjne.
Maszyny takie jak nalewarki czy etykieciarki sprawią, że automatyzacja staje się bardziej rozpowszechniona i jeszcze bardziej niezawodna. Opierając się na trajektorii obecnych trendów automatyzacji, oto kilka prognoz dotyczących przyszłości produkcji.
Więcej fabryk stanie się w 100% zautomatyzowane w… niedalekiej przyszłości!
Obecnie tylko pojedyncza fabryka może być obsługiwana przez kilka osób, a reszta operacji wykonywana jest przez zautomatyzowane maszyny i roboty. Jednak nawet najbardziej precyzyjnie dostrojona maszyna wymaga interakcji i korekcji przez człowieka w celu rozpoznania i zapobieżenia niepowodzeniom w produkcji. Właśnie tam sztuczna inteligencja może zmienić zasady gry. Może umożliwić maszynom produkcyjnym zrozumienie bardziej złożonych celów niż te, które obecnie je wykonują. Umożliwi to 100% automatyzację operacji w danej lokalizacji dzięki regularnym zdalnym odprawom z centralnego koncentratora.
W jaki sposób automatyzacja połączona z sztuczną inteligencją może zapobiec kosztom naprawy?
Teoretycznie, sztuczna inteligencja mogłaby nie tylko zaalarmować nadzorcę ludzkiego w przypadku awarii produkcyjnej, ale również może to poprawić. Oznacza to, że więcej błędów zostanie złapanych, zanim Twoja firma poniesie koszt wycofania. Jednak pieniądze utracone przez wytworzenie wadliwego produktu nie są nawet najgorszą częścią niepowodzenia produkcyjnego. Warto więc podejmować wszelkie środki ostrożności, aby ich uniknąć, szczególnie jeśli pracuje się w przemyśle spożywczym lub farmaceutycznym. Zrobienie błędu to najszybszy sposób, aby w krótkim czasie odsunąć ludzi od marki żywnościowej i jeśli nie dasz im czegoś nowego do przemyślenia, być może na dłuższą met stracisz tych klientów. W przemyśle farmaceutycznym i medycznym popełnienie błędu to gotowa droga do skomplikowanych problemów prawnych. Automatyzacja zapewni spójność i jakość w jednym i drugim procesie.
Twoja fabryka potrzebuje ciepła i światła, prawda? Co jeśli to nie jest prawda? Możliwe, że w pełni zautomatyzowane fabryki będą działać na czystych czujnikach dotykowych. Jeśli system automatyki jest tak wyrafinowany, że żadne ludzkie zaangażowanie nie jest konieczne, po co włączać światła? Weź pod uwagę najnowszą technologię smartfonów, która rozpozna Twoją twarz, nawet jeśli spojrzysz na nią w ciemności. Być może twoje maszyny mogą działać w różnych długościach fali światła niż te, które są dostosowane do ludzkiego oka. Może to zaoszczędzić pieniądze i pomóc środowisku, oszczędzając energię.
Więcej informacji o korzyściach automatyzacji znajdziesz na: https://www.kert.pl/