Badania okresowe – czy możesz zostać zatrudniony bez nich?
Jeżeli starasz się o pracę, musisz pamiętać o tym, że przed podpisaniem umowy z pracodawcą zostaniesz poproszony o wykonanie badań lekarskich. To standardowa procedura, która jest ujęta w kodeksie pracy. Pracodawca musi mieć bowiem pewność, że zatrudnia osobę, które nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania obowiązków zawodowych na określonym stanowisku.
Skierowanie na badania lekarskie jest jednym z pierwszych dokumentów, jaki powinniśmy dostać od przyszłego pracodawcy. Wykonanie takich badań pracownika nic nie kosztuje, wszystkie koszty ponosi pracodawca. I to on powinien skierować pracownika do konkretnego lekarza czy przychodni medycyny pracy. Zakres badań może być różny w zależności od tego, na jakim stanowisku pracownik będzie zatrudniony. Inne badania wykonuje się do pracy biurowej, inne dla kierowców, a jeszcze inne dla pracowników, którzy swoje obowiązki zawodowe będą wykonywali w warunkach szkodliwych czy niebezpiecznych Trzeba również pamiętać, że badania przed podpisaniem umowy o pracę nie są jedyne. Pracownik będzie musiał komplet badań powtarzać regularnie co dwa lata. Terminów tych badań powinien jednak pilnować pracodawca.
Zatrudnienie bez badań lekarskich
Warto jednak pamiętać, że wszystkie obowiązki, jakie pracodawca ma wobec pracownika, dotyczą przede wszystkim umowy o pracę na czas określony czy nieokreślony. W przypadku umów cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło, osoba wykonująca pracę nie jest pełnoprawnym pracownikiem danej firmy, nie ma więc wielu praw pracowniczych, a także nie ma obowiązku wykonywania podstawowych badań lekarskich przed podpisaniem umowy. Jednak nie oznacza to, że nie warto wybrać się do lekarza, aby sprawdzić swój stan zdrowia i upewnić się, czy możemy pracować na określonym stanowisku czy wykonywać konkretne prace w danej firmie. Wizyta lekarska nie zajmuje zbyt wiele czasu, a przy tym najczęściej można ją zrealizować w ramach bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dobrze jest więc poświęcić nieco czasu, aby mieć pewność, że jesteśmy w stu procentach zdrowi.
Profilaktyka wielu chorób zależy od nas
W przypadku wielu chorób i dolegliwości zdrowotnych, mogą się one rozwijać przez bardzo długi czas w ukryciu, nie dając żadnych objawów. Dlatego też warto regularnie monitorować swój stan zdrowia i nie bagatelizować zalecanych badań także wtedy, gdy dobrze się czujemy. Każda osoba, zatrudniona na etacie czy pracująca na umowie cywilnoprawnej powinna regularnie odwiedzać między innymi stomatologa, okulistę, a także robić podstawowe badania obrazowe, takie jak USG jamy brzusznej czy nerek. USG nerek Gdynia to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą mieć pewność, że z ich nerkami wszystko jest w porządku i pracują one w stu procentach prawidłowo. Badania lekarskie związane z wykonaniem USG trwają szybko, sprawnie, są bezinwazyjne i bezbolesne. USG można wykonać na NFZ lub prywatnie. Jeśli nie chcemy długo czekać na wizytę, warto postawić na prywatne badanie. Wbrew pozorom, nie jest ono drogie i nie trwa długo. Można więc w krótkim czasie sprawdzić, czy nasze nerki i narządy znajdujące się w pobliżu działają sprawnie i prawidłowo. Choroby nerek często rozwijają się w ukryciu i dają objawy dopiero wtedy, gdy już są na sporym stopniu zaawansowania. Regularne wykonywanie USG pozwala natomiast wykryć je we wczesnym stadium, co zdecydowanie ułatwia ewentualne leczenie.