Balustrada na balkonie – jaką wybrać?

W projekcie niemal każdego domu jednorodzinnego uwzględnia się balkony lub tarasy. Nieodłącznym ich elementem są balustrady. Jeśli zastanawiasz się jak mogłaby taka balustrada wyglądać w twoim domu, zapraszamy do lektury naszego artykułu.

W artykule tym omówimy pokrótce rodzaje stosowanych obecnie w budownictwie mieszkaniowym balustrad. Dokładniej przybliżymy też zalety balustrad wykonanych ze szkła.

Materiały wykorzystywane do produkcji balustrad

Zastanawiając się nad kwestią budowy balustrady warto rozróżnić dwie podstawowe grupy elementów, z jakich są one złożone. Każda balustrad składa się z konstrukcji, większość z balustrad uwzględnia także wypełnienie. Jakie materiały stosuje się do tworzenia szkieletu całej konstrukcji? Najczęściej możemy zauważyć konstrukcje stalowe, wykonane ze stali nierdzewnej lub chromowanej, aluminiowe, a także drewniane. Jako wypełnienie stosuje się zarówno blachę, szkło, drewno, tworzywa sztuczne jak i słabsze materiały takie jak płyty mdf. Oczywiście nie jest trudno domyślić się jaka balustrada będzie charakteryzowała się najlepsza wytrzymałością. Wiele firm budowlanych realizujących nowoczesne projekty stawia na balustrady wykonane ze szkła. Przykłady tego typu konstrukcji mogą Państwo zobaczyć w ofercie balustrad marki Binglass. Do budowy tego typu balustrad wykorzystuje się zazwyczaj aluminium lub stal nierdzewną – oba te materiały doskonale komponują się z transparentnym szkłem. Ale w przypadku wykorzystania szkła jako materiału budowlanego być może niektórym nasunie się pytanie jego wytrzymałość. Czy stosowanie w tego typu rozwiązaniach tak kruchego materiału na pewno jest dobrym pomysłem? Odpowiedź jest prosta – w balustradach stosuje się szkło specjalnego typu, nazywane jest ono szkłem bezpiecznym lub szkłem vsg. Tafla takiego szkła złożona jest z kilku zespolonych ze sobą specjalnym tworzywem warstw szkła. Dzięki temu szkło vsg charakteryzuje się znakomitą wytrzymałością i odpornościa na uszkodzenia mechaniczne oraz wysokie różnice temperatur. Co bardzo istotne szkło budowlane jest także bezpieczne – nawet, gdy ulegnie rozbiciu, wszystkie jego elementy pozostają na swoim miejscu. Chociaż występują rozmaite materiały syntetyczne mogące z powodzeniem zastąpić szkło, jednak są to nadal surowce stosunkowo kosztowne w porównaniu ze szkłem.

Szkło jest materiałem doskonale wpisującym się w nowoczesną architekturę. Uwzględnienie szklanych balustrad w projekcie swojego domu niewątpliwie podniesie jego walory wizualne. Oczywiście balustrady mogą mieć zastosowanie nie tylko na balkonach. Powszechnie wykorzystuje się je także do zabezpieczania schodów oraz tarasów.