Bezpieczne wózki widłowe – fakty i porady
Wózki widłowe to nie tylko same korzyści, ale niosą ze sobą również liczne zagrożenia, które zagrażają pieszym i kierowcom. Chociaż przenoszą ciężkie ładunki i zwiększają wydajność, wózki widłowe mogą również powodować poważne obrażenia, gdy są używane niezgodnie z przeznaczeniem.
Oto kilka zasad dotyczących używania wózków widłowych w miejscu pracy, typowych zagrożeń i tego, co przepisy BHP mają do powiedzenia na temat szkolenia z używania wózków widłowych.
1. Poznaj statystyki
Ważne jest, aby znać niebezpieczeństwa związane z używaniem wózków widłowych w dokach załadunkowych i magazynach. Pamiętaj o tych statystykach podczas szkolenia pracowników i bezpiecznego obsługiwania wózków widłowych z https://widlowe-predki.pl bądź innej zaufanej strony.
W Polsce używamy do pracy ponad 1 000 000 wózków widłowych, a wypadki związane z wózkami widłowymi kosztują firmy bardzo duży sumy, rocznie. Około 70% wszystkich wypadków można było uniknąć dzięki odpowiedniemu szkoleniu. Szacuje się nawet, że rocznie dochodzi do 110 000 wypadków na wózkach widłowych. W wypadkach związanych z wózkami widłowymi co roku rannych jest około 20 000 pracowników (!).
Przewrócone wózki widłowe są główną przyczyną zgonów związanych z wózkami widłowymi; stanowią 22% wszystkich ofiar śmiertelnych związanych z wózkami widłowymi. Pracownicy pieszo potrąceni wózkami widłowymi stanowią 20% wszystkich wypadków śmiertelnych związanych z wózkami widłowymi, natomiast ofiary zmiażdżone przez wózki widłowe stanowią 16% wszystkich ofiar śmiertelnych i upadków z wózków widłowych, co stanowi 9% wszystkich ofiar śmiertelnych wózków widłowych.
2. Poznaj rodzaje wózków
Są różne rodzaje powszechnie używanych typów wózków widłowych, uznanych przez BHP, wraz z różnymi typami dodatków unikalnych dla każdej klasy.
Wyróżniamy przede wszystkim:
- Wózki z napędem elektrycznym;
- Wózki wąskokadłubowe z silnikiem elektrycznym (takie jak wózki wysokiego składowania i boczne );
- Elektryczne wózki ręczne (takie jak niskopodłogowe wózki paletowe i wózki wysokiego składowania);
- Wózki widłowe z silnikiem spalinowym z oponami pełnymi;
- Wózki z silnikiem spalinowym z oponami pneumatycznymi;
- Wózki z silnikami elektrycznymi i wewnętrznymi;
- Wózki widłowe terenowe;
3. Poznaj najczęstsze zagrożenia
Oto krótkie spojrzenie na kilka typowych zagrożeń związanych z wózkami widłowymi. Niezabezpieczone ładunki mogą spaść, miażdżąc pieszych lub kierowców. Wózki widłowe mogą się przewrócić z powodu nadmiernej prędkości lub niezrównoważonych ładunków. Pracownicy mogą upaść, jeśli staną na widłach. Kierowcy mogą nie widzieć pieszych, co prowadzi do kolizji i wypadków śmiertelnych. Niewłaściwe lub brakujące oznakowanie podłogi może prowadzić do wypadków między wózkami widłowymi i pieszymi.
4. Poznaj wymagania
Zanim jakikolwiek pracownik przejmie kontrolę nad wózkiem widłowym, upewnij się, że jest przeszkolony zgodnie z wymaganiami. Pracodawcy muszą posiadać program szkoleniowy obejmujący ogólne zasady bezpiecznej eksploatacji, rodzaje używanych pojazdów, wszelkie zagrożenia wynikające z używania wózków widłowych.