Systemy automatyki: bezpośrednie przemienniki częstotliwości (falowniki)

Za pomocą falowników, czyli przemienników częstotliwości można sprawniej realizować procesy w ramach systemów automatyki. W jakich celach używane są tego typu urządzenia? Gdzie można je zakupić?

 

Bezpośrednie przemienniki częstotliwości – co to jest?

Przemienniki częstotliwości, w tym także bezpośrednie przemienniki częstotliwości są urządzeniami, które umożliwiają przekształcanie napięcia stałego na przemienne, cechujące się dowolną pulsacją.

 

Właściwie dobrane przemienniki częstotliwości, które określane są również jako falowniki, są obecnie stosowane w wielu instalacjach. Właściwie dobrane pozwalają na efektywne prowadzenie procesów, w tym głównie procesów napędowych. Za pomocą tego typu urządzeń można zasilać różne napędy, które używane są między innymi w systemach automatyki.

 

Gdzie stosowane są bezpośrednie przemienniki częstotliwości?

Z bezpośrednimi przemiennikami częstotliwości najczęściej można spotkać się w tych instalacjach, w których stosowane są napędy i konieczne jest regulowanie prędkości. Dobierając wtedy właściwe bezpośrednie przemienniki częstotliwości i właściwie nimi sterując, można uzyskać właściwą prędkość obrotową urządzenia poprzez zmianę częstotliwości prądu.

 

Takie działanie falowników powoduje, że pozwalają one na efektywne prowadzenie wielu procesów wykorzystujących silniki elektryczne. Jednym z zastosowań tego typu urządzeń jest wtedy linia produkcyjna, która pozwala na automatyzację produkcji.

 

Gdzie można zamówić falowniki – bezpośrednie przemienniki częstotliwości?

Urządzenia jak bezpośrednie przemienniki częstotliwości można zakupić:

  • bezpośrednio u producentów tego typu urządzeń
  • w firmach wykonujących systemy automatyki
  • w sklepach stacjonarnych i internetowych oferujących urządzenia elektryczne

 

Z różnymi rodzajami falowników stosowanych obecnie w różnych instalacjach i maszynach można zapoznać się bliżej online. Dostępne w internecie schematy i parametry techniczne falowników pozwalają na dobranie odpowiedniego typu urządzenia do jego przeznaczenia.