BHP w Twoim biurze – o czym nie należy zapominać?

ldp-office

Każdy pracodawca, który zatrudnia pracowników, powinien zadbać o to, by stanowiska pracy były nie tylko wygodne i funkcjonalne, ale również, aby spełniały wszystkie wymogi, jakie są związane z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zasady BHP mogą być bardzo różne w zależności od tego, w jakiej branży działa firma i jak wyglądają obowiązki zawodowe pracowników. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku pracy biurowej, a inne są wymogi bezpieczeństwa w zakładach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują skomplikowane maszyny czy pracują w dosyć trudnym środowisku.

W każdym zakładzie zasady mogą się różnić

Zasady BHP dotyczą praktycznie wszystkich aspektów wykonywanej pracy. W przestrzeni biurowej koniecznie trzeba zadbać o to, by pracownicy byli wyposażeni w funkcjonalne biurka i krzesła, spełniające wszystkie zasady ergonomii. Trzeba bowiem pamiętać, że w miejscu pracy spędza się kilka lub kilkanaście godzin dziennie. Musi być ono wygodne, gdyż nawet przy siedzącej pracy można w dłuższej perspektywie dorobić się wielu dolegliwości zdrowotnych. Jeśli pracownicy pracują w trudnych warunkach, trzeba im zapewnić posiłki regeneracyjne, a w wysokich temperaturach także odpowiednią ilość wody.

Zasady BHP przy pracy w trudnych warunkach

W zakładach pracy, gdzie pracuje się na wysokościach, pracodawca również musi zadbać o to, by pracownicy mieli zapewnione bezpieczne warunki. Ważny jest zarówno ubiór i obuwie robocze, jak również sprzęt i wyposażenie, które zabezpieczy pracownika na wysokości. W każdym miejscu pracy duże znaczenie ma oświetlenie, którego konkretne zasady również są określone przepisami. Każde miejsce pracy musi być odpowiednio doświetlone. Wyjątkiem są jedynie te stanowiska, w których warunki technologiczne wymagają pracy w przytłumionym świetle. Dobrze oświetlone powinno być nie tylko każde pomieszczenie, ale również każde stanowisko pracy. Ważny jest dopływ światła dziennego, dlatego też pomieszczenia biurowe powinny być wyposażone w odpowiednią ilość okien, zapewniających dopływ światła słonecznego.

Funkcjonalne oświetlenie na zewnątrz budynku

Trzeba również pamiętać, że zasady bezpiecznego oświetlenia dotyczą nie tylko wszystkich pomieszczeń firmowych, ale również posesji na zewnątrz firmy. Konieczne jest dobre i funkcjonalne oświetlenie, które zapewni bezpieczeństwo poruszania się czy wykonywania zadań na zewnątrz firmy. Oświetlenie elewacji to sprawdzone rozwiązanie, które z pewnością podniesie jakość oświetlenia na zewnątrz budynku. Producent oferuje szereg sprawdzonych, profesjonalnych rozwiązań, które odpowiednio doświetlą budynek, a jednocześnie będą pełniły funkcję dekoracyjną i aranżacyjną. O oświetleniu na zewnątrz budynku warto pamiętać już na etapie jego budowy, wtedy jest najwięcej możliwości oświetleniowych bez konieczności wykonywania dodatkowych prac remontowych czy kucia elewacji na potrzeby zamontowania oświetlenia.