Wyjście na dach w biurowcu firmowym – jak odpowiednio je zabezpieczyć?

Budynki biurowe powinny mieć sporo zabezpieczeń dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego, a także innych udogodnień, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Ważnym elementem konstrukcyjnym są świetliki i wyłazy dachowe, o których warto pomyśleć w szczególności w czasie projektowania i aranżacji ostatniej kondygnacji budynku.

Wyjścia na dach umieszczane są zwykle na ostatniej kondygnacji. Ich celem jest umożliwienie komunikacji dachowej kominiarzom, a także innym osobom, które muszą wejść na dach chociażby w celu naprawienia konstrukcji czy zamontowania jakiejś anteny. Ale wyjścia na dach służą również często jako dodatkowe okna, które doświetlają wnętrze. Warto pamiętać o tym, że poddasze często pozbawione jest odpowiedniej ilości światła dziennego, co powoduje, że w pomieszczeniach na ostatnim piętrze może być nieco ciemno i ponuro. Dobry świetlik nro z funkcją wyłazu dachowego może więc być doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, gdy chcemy połączyć wyłaz na dach z możliwością doświetlenia pomieszczenia.

Jak zabezpieczyć wyjście na dach?

Wyłaz dachowy, świetlik czy inna forma wyjścia na powierzchnię dachu powinna być oczywiście zabezpieczona przed wejściem osób niepowołanych. Wyłaz dachowy powinien więc być zamknięty, jednak warto pamiętać o tym, że nie może być zamknięty na stałe. Przede wszystkim chodzi bowiem o kwestie bezpieczeństwa. W przypadku pożaru, wybuchu czy innego zagrożenia wyłaz dachowy pełni funkcję oddymiającą, odprowadza toksyczne substancje z pomieszczeń, dzięki czemu ułatwia ewakuację. Klucze do wyłazu powinny więc znajdować się w ogólnodostępnym miejscu, aby w razie potrzeby każdy mógł z nich skorzystać. Dobrym rozwiązaniem będzie tez montowanie wyłazów, które działają automatycznie i same otwierają się w momencie zadymienia czy pożaru. Zwiększa to bezpieczeństwo użytkowników, a jednocześnie nie wymaga samodzielnego szukania metod otwarcia w sytuacji, gdy zagrożenie, między innymi pożar, mogą powodować sporo stresu.

Profesjonalny montaż zapewnia bezpieczeństwo

Aby wyjście na dach było funkcjonalne, niezawodne i prawidłowo zamontowane, warto korzystać z usług doświadczonych firm, które mają wiedzę, umiejętności oraz pomagają w doborze rozwiązań w stu procentach dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Na https://tech-plast.eu/swietliki-dachowe można znaleźć doświadczonych profesjonalistów, którzy zajmują się montażem świetlików i wyłazów dachowych wykonanych z najlepszych materiałów, a także o doskonałych parametrach technicznych. Inwestując w dobrej jakości rozwiązania można mieć pewność, że będą one w niezmienionym stanie służyły przez długie lata. Idealnie sprawdzą się jako wyjścia na dach, a w sytuacji zagrożenia zapewnią bezpieczeństwo wszystkim osobom znajdującym się w budynku. Na instalacjach i rozwiązaniach mających dbać o bezpieczeństwo, nigdy nie należy oszczędzać. Warto inwestować w jakość, która będzie najlepsza gwarancją poczucia bezpieczeństwa.