Biznes internetowy po godzinach. Kiedy zrezygnować z etatu?

01e2d26

W pokoleniu osób z lat 80-tych i 90-tych coraz więcej osób chciałoby się zająć biznesem internetowym. Rzecz w tym, że kiedy wkraczali oni w wiek produkcyjny, e-biznes nie był jeszcze tak „dobrze znany” jak teraz i mało kto odważył się zaryzykować działania w sieci na rzecz choćby pracy na etacie.

Po kilku latach pracy w prywatnych przedsiębiorstwach ciężko jest nagle podjąć decyzję o tym by rzucić pracę i zacząć działać w e-biznesie, który przecież – choć ma ogromny potencjał – wcale nie musi gwarantować równie wysokich zarobków. Kiedy warto rozważyć zrezygnowanie z pracy i jak zapewnić sobie wystarczający dochód?!

Mam pomysł na biznes internetowy, ale boję się zrezygnować z pracy

Z takimi wątpliwościami waha się zapewne przynajmniej 1 na 10 osób, które dziś mają od 20 do 40 lat. Praca w korporacji czy nawet malutkiej firmie może mieć swoje atuty, ale przecież każdy z nas lepiej czuje się prowadząc własny biznes, będąc swoim własnym szefem. Gdy robimy to co chcemy, kiedy chcemy, co lubimy i kochamy to czujemy się świetnie. A niestety dla 99% zwykła praca nie daje właśnie tej satysfakcji. Jednak strach przed zrezygnowaniem z etatu i utratą stałych dochodów jest dla wielu wystarczająco duży by porzucić pomysł o zrezygnowaniu z pracy.

By przekonać się czy warto, nie musisz od razu dawać wypowiedzenie. Możesz przecież realizować e-biznes po godzinach. Dzięki temu zbadasz jego potencjał niczego nie ryzykując. Oczywiście wymaga to nakładu dodatkowe pracy, zrezygnowania z wolnego popołudnia, a nierzadko utraty czasu na relaks czy inne przyjemności. Z drugiej jednak strony możesz bez żadnych obaw przekonać się czy Twój pomysł na biznes internetowy może wypalić.

Jak sprawdzić czy pomysł na biznes internetowy jest dobry?

Pracując po godzinach, zapewne nie będziesz tak efektywny jak gdybyś robił to od 8-16, ale na pewno dzięki temu zachowasz (przynajmniej na razie) źródło stałych dochodów. Ciężko oczekiwać by Twój biznes wypalił od razu, więc jest to duży atut. W tym czasie kiedy zaczniesz rozkręcać e-biznes, zbadasz pierwszy odzew potencjalnych klientów (możesz również zapytać o zdanie swoich znajomych czy rodzinę, choć ich opinia może być przekłamana). Poza tym pracując nad e-biznesem „po godzinach” możesz sprawdzić czy faktycznie Twój zapał będzie pozwalał Ci pracować cały czas, czy może był to zapał słomiany.

Wystarczy popracować nad Twoim pomysłem na biznes internetowy po pracy, przez kilka tygodni (a w skrajnym przypadku przez kilka miesięcy) by potrafić sobie odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań:
• Czy potwierdził się potencjał mojego pomysłu na biznes internetowy?
• Czy otrzymałem pierwsze zamówienia?
• Co ludzie mówią o moim produkcie/usłudze?
• Czy wciąż chce mi się to robić?

To oczywiście tylko kilka przykładów jak sprawdzić czy nadajesz się do e-biznesu, ale dzięki nim wiesz, czy faktycznie warto zrezygnować z pracy na etacie i rozpocząć pracę na własny rachunek.