Charakterystyka pracy księgowego

ksiegowy

Księgowy należy do grona osób najważniejszych w przedsiębiorstwie. To właśnie on odpowiada za przygotowywanie sprawozdań – zgodnie z zasadami, o których mówi rachunkowość – dotyczących wszelkiego rodzaju transakcji finansowych, jakie miały miejsce w firmie. Poza tym sama rola księgowego znacząco ewoluowała i nabrała bardziej nowoczesnego wymiaru, ale o tym później. Oprócz wiedzy rachunkowej konieczna jest na tym stanowisku znajomość przepisów prawa podatkowego oraz krajowych i międzynarodowych standardów rachunkowości.

Czym zajmuje się księgowy?

Zacznijmy jednak od samego początku. W momencie, kiedy spotykamy się z pojęciem księgowości pojawia się myśl, czym tak właściwie zajmuje się księgowy, jak wygląda praca na tym stanowisku, jakie są obowiązki? Na starcie – bo dotyczy to spraw bieżących – trzeba wiedzieć, że księgowy na koniec dnia winien zaksięgować wszystkie transakcje przychodów oraz rozchodów danego przedsiębiorstwa. Często wykonuje się także te czynności na koniec miesiąca – tuż przed opracowaniem miesięcznego sprawozdania finansowego. Dzięki temu wiadomo jest, jak wygląda kondycja firmy.

ZUS, VAT i dokumenty

Zagłębiając się w specyfikę pracy trzeba także wiedzieć, że księgowy odpowiedzialny jest płacenie składek oraz składanie deklaracji do ZUS-u, płacenie należnych podatków za miesiąc poprzedni, czyli ewidencja tego, czy wszystko zostało prawidłowo zaksięgowane oraz za obliczanie podatku VAT i odprowadzenie go. Oprócz tego księgowy oblicza i płaci także podatek za zatrudnionych w firmie pracowników. Gdy prowadzona jest cała księgowość należy zarchiwizować dokumenty księgi głównej, zestawienia operacji finansowych, obrotów i sald oraz zastawienia podatku VAT. Do tego dochodzi także składanie deklaracji VAT EU, gdy firma zajmuje się importem lub eksport, albo po prostu dokonywała zakupów wewnątrz Unii Europejskiej.

Deklaracje podatkowe

Na zakończenie roku, czyli w pierwszym kwartale nowego roku biuro księgowe, czy to w tradycyjnym stylu, czy też jest to księgowość online odpowiada za przygotowanie i złożenie rocznej deklaracji do Urzędu Skarbowego, deklaracji za pracowników oraz w przypadku, gdy prowadzona jest cała księgowość za zaksięgowanie wypracowanego zysku firmy (kapitał własny, dywidendy) i przygotowanie bilansu zysków i strat.
Jest to bez dwóch zdań odpowiedzialna praca. Najmniejszy błąd może narazić firmę na straty lub nawet doprowadzić do upadłości. W związku z tym wszystkie obliczenia, deklaracje i dokumenty są przygotowywane skrupulatnie, szczegółowo – tak aby zredukować do minimum lub całkowicie wyeliminować możliwość pojawienia się błędu. Poza tym firmy powierzając swoją rachunkowość księgowym obarczają ich także odpowiedzialnością – przede wszystkim finansową – za podejmowane decyzje i działania.

Jaki więc powinna wyglądać praca księgowego?

Tak, aby przy uwzględnieniu obowiązujących przepisów prawa pozwoliła na wybór przedsiębiorcy najbardziej opłacalnych rozwiązań. Skoro sprawy „techniczne” mamy już za sobą warto skupić się na bardziej ogólnych rzeczach z księgowością związanych. Mianowicie jest to dziedzina, która stale się rozwija. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na oddanie się pod opiekę biurom rachunkowych – aby zaoszczędzić czas, a niekiedy także i pieniądze. Poza tym sam rynek oferuje ciekawe rozwiązania, bowiem coraz więcej biur decyduje się prowadzenie działalności drogą elektroniczną. Dzięki temu jest to usługa ogólnodostępna, nieograniczona geograficznie, dostępna w zasadzie dwadzieścia cztery godziny na dobę. Wszystko da się załatwić bez konieczności opuszczania biura.
Sami przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na tego rodzaju rozwiązania, zwłaszcza, że jest to rozwiązanie wygodne. Nie ma już potrzeby dostarczania dokumentów do siedziby biura, wszystko odbywa się drogą elektroniczną. Firma ma wszystkie dokument na przysłowiowe wyciągnięcie ręki, gdy tylko zachodzi taka potrzeba. Co zaś się tyczy biur rachunkowych stacjonarnych firma dostęp ma do dokumentów wyłącznie w czasie pracy takiej jednostki. Gdy zaś zachodzi taka potrzeba nie ma możliwości uzyskania potrzebnych dokumentów, w tak krótkim czasie.