Charakterystyka pracy spawacza

welder-1598013_960_720

Od pewnego czasu z racji rozwoju gospodarczego, a także migracji na większą skale, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w konkretnych dziedzinach. Jednym z zawodów, który jest bardzo pożądany na rynku pracy jest spawacz. Jak się okazuje, obecnie bariera wejścia do tej branży jest łatwiejsza do pokonania niż kiedyś. Najczęściej, by móc wykonywać obowiązki spawacza, należało ukończyć szkołę zawodową, albo technikum kierunkowe. Aktualnie, firmy proponują kilkudniowe szkolenia, które pozwalają zdobyć niezbędne kwalifikacje zawodowe.

Czym na co dzień zajmuje się spawacz?

Osoba pracująca na stanowisku spawacza odpowiedzialna jest za łączenie ze sobą metalowych, stalowych i miedzianych elementów za pomocą ciepła. Dzieje się to poprzez topienie brzegów konstrukcji i spajaniu ich ze sobą. Jest to zawód, który wymaga sprawności fizycznej i manualnej. Nierzadko przedmioty czy elementy poddawane łączeniu są niewielkich rozmiarów. Spawaczami zostają najczęściej osoby, które ukończyły szkołę zawodową albo technikum o tym profilu. Dla zainteresowanych zawodem spawacza, którzy nie posiadają wykształcenia zawodowego, firmy zajmujące się szkoleniami branżowymi przygotowały kilkudniowe kursy. Przykładem przedsiębiorstwa oferującego szkolenia z zakresu spawania jest: https://www.kursylektor.pl/kursy-na-maszyny-budowlane.html. Uczestnictwo w kursie owocuje otrzymaniem certyfikatu potwierdzającego umiejętności zawodowe. Firma proponuje szkolenia nie tylko z zakresu spawania, ale również obsługi maszyn przemysłowych. Warto dodać, że wiele szkoleń trwa zaledwie 3 dni, a obejmuje zakres materiału, który pozwala na rozpoczęcie pracy na konkretnych stanowiskach.

Dzień pracy spawacza

Na początku spawacz musi zapoznać się z projektem, który został mu przydzielony. Samodzielnie planuje swój dzień pracy, a pierwszym krokiem jest przygotowanie stanowiska i odpowiedni ubiór. Spawanie zaliczane jest do czynności wysokiego ryzyka, dlatego pracownik musi wykonywać zadania w specjalnym kombinezonie ochronnym oraz rękawicach i okularach. Zarobki na stanowisku spawacza są zróżnicowane i zależą w dużej mierze od doświadczenia. Początkujący spawacze mogą liczyć na 2000-2500 zł miesięcznie. Wraz ze wzrostem umiejętności, znajomości nowych metod i sposobów spawania oraz lat doświadczenia, stawka wzrasta. Pensja takiego pracownika waha się w granicach 2600-8500 zł miesięcznie.

Miejsce zatrudnienia dla spawacza

Spawacze są niezbędni w wielu gałęziach przemysłu. Oczywiście najwięcej miejsc pracy znajduje się w stoczniach i na placach budowy. Od pewnego czasu zapotrzebowanie na profesjonalistów w tym zawodzie rośnie, więc nawet świeżo upieczeni adepci kursów mają ogromną szansę na znalezienie zatrudnienia.

Jak widać praca spawacza wcale nie jest prosta i wymaga ogromnej precyzji. Jednak jak w każdej dziedzinie, tak i tutaj wiele osób trudni się tym zawodem, bo jest on dla nich interesujący. Poszerzanie wiedzy i umiejętności gwarantuje wzrost zarobków, co skutkuje wyższym poziomem satysfakcji z wykonywanych zadań.