Chcesz kupić spółkę? Zobacz jak zrobić to bez ryzyka

b5b0c441-1053-45f7-846a-3b24155c194a

W sieci można znaleźć coraz więcej ogłoszeń dotyczących sprzedaży bądź kupna gotowych spółek. Rzecz wydaje się nieco abstrakcyjna, jednak patrząc na ilość ogłoszeń we wspomnianej branży oraz instytucji profesjonalnie zajmujących się obrotem gotowymi już spółkami można dojść do wniosku, że istnieje niemały popyt na dane usługi i nawet rośnie.

Czemu ludzie kupują gotowe spółki?

Pierwszym argumentem za kupnem gotowej instytucji jest oczywiście oszczędność czasu. Choć wiele procedur związanych z założeniem własnej działalności zostało uproszczonych, to założenie własnego przedsiębiorstwa bywa pracochłonne, zwłaszcza w przypadku pomyłki w formalnościach lub w przypadku braku choćby jednego wymaganego dokumentu, gdzie ten czas dodatkowo się wydłuża. Takie rozwiązanie jest dobre w przypadkach, kiedy nie mamy czasu lub brakuje nam wiedzy z zakresu zakładania własnego przedsiębiorstwa.

Na zakup spółki decydują się ludzie chcący na przykład starać się o dofinansowanie unijne- często bowiem trafia się na wymóg, aby spółka funkcjonowała na rynku mniej niż 12 miesięcy czy jej siedziba znajdowała się w danym województwie. Warto wiedzieć, że na rynku znaleźć można spółki z różnym stażem na rynku, jednak praktycznie wszystkie mają jedną cechę wspólną, a mianowicie „czyste konto”, czyli żadnych wykonanych wcześniej transakcji czy zerowe obroty, dzięki czemu nie jest w żaden sposób obciążona.

Jak bezpiecznie kupić spółkę?

Nie bez znaczenia pozostaje przejrzenie oferty dostępnej na rynku, zasadami zakupu czy opiniami. Warto wiedzieć, że każda z firm zajmująca się profesjonalną sprzedażą spółek posiada także specjalizacje, na przykład sprzedaż spółek z krótkim stażem na rynku, sprzedaż spółek działających nieco dłużej czy też tych, które mają zupełnie czystą historię dotychczasowej działalności. Niektóre z nich posiadają także specjalne uprawnienia, które są niezbędne do rozpoczęcia działalności w niektórych branżach, na przykład paliwowej. Warunkiem niezbędnym do prawidłowej transakcji jest przypieczętowanie wszelkich dokumentów notarialnie.

Zanim jednak złożymy jakikolwiek podpis, warto dokładnie zapoznać się z umową i wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Wraz z zakupem do nowego właściciela trafia cała dotychczasowa dokumentacja, dlatego też warto zapoznać się z nią jeszcze przed zakupem spółki. No i warto również porównać cenę spółki z innymi, podobnymi ofertami dostępnymi na rynku- niech nie zwiedzie nas zbyt niska cena, ponieważ to też może wydać się nieco podejrzane.

Na dobry początek

Zakup już działającej, zarejestrowanej spółki jest sporym ułatwieniem i zaoszczędzeniem czasu. Zanim jednak podejmiemy decyzję o jej zakupie, bezwzględnie powinniśmy mieć gotowy biznesplan, który pomoże nam rozpocząć własną działalność gospodarczą. Chodzi nie tylko o określenie samego profilu działalności, ale pomyśle i planie działania na najbliższy czas. Ważne będzie określenie kierunku działalności i rozwoju, sposoby na znalezienie dodatkowej gotówki czy potencjalnych klientów.

Na stronie www.spolki-excelio.pl uzyskasz więcej szczegółowych informacji dotyczących kupna spółek.