Chcesz pracować za granicą? Tym musisz się zainteresować przed wyjazdem!

Praca za granicą to nie tylko wspaniałe doświadczenie, ale może również rozpocząć międzynarodową karierę i otworzyć drzwi dla nowych możliwości na całym świecie. Twoje umiejętności językowe gwałtownie wzrosną, a Twoje kompetencje międzykulturowe będą niesamowite, a wszystkie te miękkie umiejętności będą dostępne na wyciągnięcie ręki. W skrócie: jeśli masz możliwość pracy za granicą – zrób to! Aby pomóc Ci w przygotowaniu, zestawiamy kilka rzeczy do rozważenia, fakty do zbadania i pytania, które należy zadać (siebie).

business-3234902_960_720

1. Dowiedz się wszystkiego o wizach i pozwoleniach na pracę

Bez względu na to, ile planujesz i organizujesz, twoje marzenie o pracy za granicą będzie zależało od twojej wizy lub pozwolenia na pracę. Dlatego też, dowiesz się, jakie dokumenty będziesz musiał legalnie pracować w innym kraju – i co musisz zrobić, aby uzyskać te dokumenty – wejście na stronę https://www.serwiskonsularny.pl będzie dobrym pierwszym krokiem. Upewnij się, że bierzesz pod uwagę, że uzyskanie wizy lub zezwolenia może zająć trochę czasu i pieniędzy. Musisz także wiedzieć, jak długo możesz pozostać przy wspomnianych dokumentach – czy są oni związane z zatrudnieniem lub czy możesz tam zostać przez pewien czas, bez względu na wszystko?

2. Zbadaj koszty utrzymania w zależności od wynagrodzenia

Dalej na liście ważnych rzeczy do rozważenia pieniądze. Być może nie wiesz dokładnie, ile pieniędzy zarobisz każdego miesiąca, ale musisz wiedzieć, jaka jest średnia w branży i jak porównuje się ją z kosztami utrzymania. Zasadniczo musisz obliczyć, ile pieniędzy pozostaniesz po zapłaceniu wszystkich miesięcznych kosztów (czynsz, rachunki, podatki itp.). Niewiele rzeczy może być tak przygnębiających jak życie w niesamowitym miejscu kiedy nie stać nas na nic.

3. Dowiedz się, jak znaleźć pracę i miejsce do zamieszkania

Jeśli nastawiłeś swoje serce na konkretne miasto, zbadaj, jak łatwo będzie znaleźć pracę i miejsce do życia. Sprawdź, jak ludzie dojeżdżają do pracy i jak to wpływa na budżet i oczekiwania. Sprawy mogą być łatwiejsze, jeśli chcesz przenieść się do pewnego kraju i jesteś bardziej elastyczny, co do tego gdzie będziesz pracować, ale nadal będziesz musiał znaleźć pracę i mieć dach nad głową.

4. Zastanów się, ile będziesz miał czasu wolnego

Jednym z powodów, dla których przeprowadzasz się za granicę, jest prawdopodobnie to, że chcesz odkryć nową kulturę – i będziesz potrzebował czasu, aby to zrobić. Na początku może nie wydawać się to bardzo ważne, ale dowiedz się, ile czasu na wakacje (i dni chorobowe) otrzymasz, ponieważ może się to znacznie różnić w zależności od kraju. Cała praca i brak podróży mogą stłumić najlepsze plany przygodowe, więc upewnij się, że będziesz miał czas (i pieniądze) na odkrywanie i / lub odwiedzanie rodziny co jakiś czas w domu.

5. Rozpocznij budowę sieci kontaktów

Kluczowe znaczenie ma posiadanie sieci w innym kraju – na szczęście nie musisz nawet podróżować aby nabyć pierwsze kontakty. Korzystaj z mediów społecznościowych, aby znaleźć i połączyć się z ludźmi w swojej branży. Proszenie kogoś o pomoc, poradę i przysłowiowe „dwa grosze” są zawsze dobrym sposobem na wejście do tematu, więc bądź aktywny na Twitterze i LinkedIn, dołącz do grup lub forów i rozmawiaj z emigrantami i mieszkańcami.