Chory pracownik – kto odprowadza składki?

pexels-photo-1282308Chory pracownik to nie tylko problem dla samego chorego, ale również dla firmy, która musi wypłacać mu zasiłek chorobowy, a jednocześnie znaleźć kogoś na jego zastępstwo. Warto jednak pamiętać, że w przypadku chorego pracownika kwestia odprowadzania składek wygląda nieco inaczej niż w przypadku osoby zdrowej. Pracodawca nie poniesie więc zbyt wysokich kosztów.

Gdy idziemy na zwolnienie lekarskie, za czas trwania choroby otrzymujemy jedynie 80 procent wynagrodzenia. Jedynie osoby po wypadkach przy pracy, a także kobiety w ciąży i chorzy na gruźlicę mogą liczyć na zasiłek chorobowy w wysokości stu procent wynagrodzenia. Jak widać, chorowanie nie opłaca się, gdyż wtedy zarabiamy po prostu dużo mniej. Dla wielu osób 20 procent niższe wynagrodzenie w perspektywie długiej choroby jest zdecydowanie nie na rękę. Trzeba też pamiętać, że podczas choroby pracownika koszty ponosi też pracodawca. Przez pierwsze 30 dni wypłaca mu zasiłek chorobowy. Dopiero po upływie 30 dni to Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmuje obowiązek płacenia ubezpieczenia.

W przypadku choroby pracownika pojawia się jednak pytanie, co ze składkami, które są regularnie odprowadzane między innymi do ZUS. W tym przypadku pracodawca może odetchnąć z ulgą. Za chorego pracownika składek się nie odprowadza, bądź w wielu przypadkach można sobie go na wiele sposobów odliczyć. Pracownik na zwolnieniu lekarskim nie kosztuje więc firmy, tak wiele, jakby to się mogło wydawać na początku. Trzeba jednak pamiętać, że brak pracownika, zwłaszcza, jeśli zwolnienie lekarskie będzie trwało wiele tygodni czy miesięcy, może negatywnie odbić się na działalności firmy. Warto więc na takie długie okresy zwolnień poszukać pracowników na zastępstwo, dzięki którym ciągłość pracy w firmie będzie zachowana i nie będzie sytuacji, że nie będzie komu pracować.

Zwolnienia lekarskie zawsze spędzają sen z powiek pracownikom, szczególnie tym, którzy nie zarabiają zbyt wiele i obniżenie pensji do 80 procent jest dla nich sporym problemem. Zdarzają się też osoby, które biorą zwolnienia lekarskie, aby wykonywać inną pracę, chociażby wyjechać za granicę czy zrobić remont domu. Takie rozwiązanie nie jest dobrym pomysłem, gdyż pracownik na zwolnieniu może być skontrolowany zarówno przez swojego pracodawcę, jak i przez ZUS. Jeśli się okaże, że pomimo zwolnienia i zakazu chodzenia czy wychodzenia z domu, zajmuje się on jakimiś aktywnościami, z pewnością będzie to się wiązało ze sporym kłopotami. Nie warto więc na siłę kombinować i brać zwolnień lekarskich wtedy, gdy nie za bardzo potrzebujemy. Może się bowiem okazać, że będzie to działanie nie do końca opłacalne.

Więcej informacji na stronie Zwolnienie lekarskie – ile można chorować i co oznaczają kody na zwolnieniach?

 

Może zainteresują cię również podobne artykuły:

Najbardziej popularne zawody w Krakowie – co było na topie w 2018r?
Najbardziej oblegane kierunki studiów w stolicy w 2018 r.
Odprawy emerytalne dla marynarzy – na jaką stawkę możesz liczyć?