Chwilówka bez BIK? Lepiej uważać na takie oferty
Decydując się na pożyczkę w sytuacji w której nagle potrzebujemy dodatkowej gotówki, możemy ulec pokusie szybkiego wyboru. To jednak zwiększa ryzyko wybrania oferty skonstruowanej w niekorzystny dla nas sposób. Szczególnie powinniśmy wystrzegać się pożyczek na wysokie kwoty od firm, które deklarują, że nie sprawdzają zdolności kredytowej swoich klientów.
Bez zdolności kredytowej, bez (uczciwej) pożyczki
Firmy, które oferują szybkie pożyczki bez sprawdzania zdolności i historii kredytowej swoich klientów zwykle nie mają uczciwych zamiarów. Większość odpowiedzialnych firm sprawdza dane pożyczkobiorców jeśli nie w BIK, to w innych bazach danych, aby uniknąć sytuacji, w których pieniądze dostanie ktoś, kto nie będzie mógł ich spłacić. “Należy pamiętać, że każda firma, która oferuje szybkie pożyczki jest zobowiązana do oceny zdolności kredytowej, w której zawiera się również weryfikacja bez biur gospodarczysz” – komentuje Michał Kamiński z porównywarki chwilówek pozcyzasz.pl. Pożyczkodawcy wymagają także spełnienia określonych wymagań, między innymi dotyczących wieku, czasami także dochodów, które mają zwiększyć prawdopodobieństwo pomyślnej spłaty zadłużenia.
Informacje z BIK
Biuro Informacji Kredytowej gromadzi dane dotyczące historii kredytowej klientów i udostępnia je na żądanie między innymi banków, SKOK-ów i pozabankowych firm pożyczkowych. Nie należy obawiać się BIK – większość zgromadzonych w nim danych to pozytywne informacje, które potwierdzają, że klienci regulują swoje zobowiązania i długi w terminie. Jedynie 10% danych dotyczy negatywnych przypadków nierzetelności klientów. Nawet jeśli klient widnieje w BIK, można się spodziewać, że dotyczący go wpis jest pozytywny i wpływa pozytywnie na jego historię kredytową.
Banki bardzo często sprawdzają BIK przed udzieleniem pożyczki lub kredytu, w przypadku firm pozabankowych nie jest to już tak częste. Przypadki firm, które tego unikają pokazują jednak, że odbija się to negatywnie na samych pożyczkobiorcach.
Dane z BIG
Trochę inaczej wygląda to w przypadku Biur Informacji Gospodarczej, w skrócie BIG. Na terenie naszego kraju funkcjonuje 5 biur tego typu, co zwiększa ilość pracy pożyczkodawcom pragnącym sprawdzić swoich klientów, ale jednocześnie zwiększa pewność, że klient został dokładnie sprawdzony. Nasze dane mogą figurować jednocześnie w kilku bazach takich biur, albo tylko w jednej. I tak samo jak obecność w BIK, mogą sprawić, że pożyczkę dostaniemy lub nie zostanie nam ona udzielona. Może także zostać udzielona w mniejszej kwocie lub na mniej korzystnych warunkach.
Pożyczkodawcy, którzy nie weryfikują danych swoich klientów i nie sprawdzają ich obecnej oraz przeszłej sytuacji finansowej są nieodpowiedzialni i narażają pożyczkobiorców na straty. Bo to oni właśnie ponoszą konsekwencje decyzji udzielających im pieniędzy w sytuacji, w której nie mogą ich spłacić. Rzetelne i uczciwe firmy unikają udzielania pożyczek klientom o słabej zdolności kredytowej i negatywnej historii.