Poznaj ciekawostki o zasłonach, firanach i draperiach!

Jaka jest różnica między zasłonami a firanami? Zasłony są znane pod wieloma nazwami, takimi jak panele zasłonowe, zasłony, draperie i firany. Chociaż dla większości z nas te nazwy oznaczają to samo, istnieje różnica między zasłoną a firaną. Firany zwykle nie mają podszewek i są zawieszone na drążku za pomocą zakładek. Są przeważnie lekkie i mogą być używane jako element dekoracyjny. Kiedy zaczniesz dodawać podszewki do zasłon, zaczną one wyglądać bardziej jak panele draperii. Zasłony i panele draperii są takie same i zwykle są wyłożone i zakrywają długość od góry do podłogi. Często są mocowane za pomocą haczyków do trawersu.

Kluczowa różnica między zasłonami a firanami jest bardzo prosta. Zasadniczo zasłony są plisowane i są bardziej formalne. Firany są nieformalne i można je łatwo wykonać. Oba typy mogą sprawić, że okno będzie bardziej atrakcyjne dzięki wydłużonym przepływom tkaniny. Oferty takie jak https://twojefirany.pl są gotowe, aby pomóc Ci w wyborze najlepszych.

Kolorowe zasłony tylko dla bogatych ludzi

To było w epoce wiktoriańskiej! Do 1901 roku kolorowe tkaniny były niewiarygodnie drogie i dlatego mogli je kupować tylko bogaci. Typowe rodziny musiały zadowolić się ciemnymi tkaninami na zasłony, które, aby być uczciwym, pasowały do estetyki ich nudnego i ponurego wieku. Branża zasłon i wnętrz się zmienia i możemy się tego bać lub możemy być pionierami.

Dekorowanie zasłonami i firanami

Wracając do epoki wiktoriańskiej, warto zauważyć, że kolor nie był jedynym sposobem, w jaki można było pokazać swoje bogactwo zasłonami. Możesz ubrać je w draperie, falbany i inne fajne dodatki, żeby pokazać, że cię na to stać.

Rolety rzymskie zostały wykonane przez Rzymian

Tak, jak można się było spodziewać, rolety rzymskie powstały w Rzymie we Włoszech. To był czas imperium Cezara. Ludzie byli zmęczeni kurzem wiejącym do ich domu, wieszali materiały, które mogły go powstrzymać, jednocześnie wpuszczając powietrze. Tak narodziły się rolety rzymskie, które są używane do dziś.

Największe okno na świecie

Największe okno znajduje się w katedrze Notre Dame. Mierzy 41 metrów obwodu. W związku z tym zaprojektowanie i obliczenie systemu kurtynowego, który by do niego pasował, byłoby niezwykle trudne. Salony Firan byłyby najszczęśliwsze z takim zamówieniem!

Żadnych firanek w filmach Science?

W filmach science fiction nigdy nie zobaczysz rolet ani zasłon. Zamiast tego okna są zwykle przedstawiane jako będąc na tyle zaawansowanym, aby zmieniać z ciemności na jasne, a nawet wyświetlać różne sceny i środowiska za oknem.

Zasłony okienne mogą być przyjazne dla środowiska

Zasłony mogą być najbardziej efektywnymi ekologicznie zasłonami okiennymi. W rzeczywistości zasłony najlepiej chronią ciepło w Twoim domu. Konstrukcja tkaniny zatrzymuje zimne powietrze i zapobiega ucieczce ciepłego powietrza. Możesz zobaczyć zasłony przy wejściu do restauracji. Zasłony mogą również izolować dom i zatrzymywać ciepło, co oznacza niższe rachunki za energię. Im grubsze zasłony, tym lepiej izolowany będzie Twój dom.