Co należy wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego?

Mortgage application form with a calculator and house. 3d

Mortgage application form with a calculator and house. 3d

W dzisiejszych czasach mało kto może sobie pozwolić na kupno mieszkania za gotówkę. Większość osób, decydujących się na własne cztery kąty sięga po kredyt hipoteczny. Niestety banki coraz bardziej zaostrzają warunki kredytowania, przez co otrzymanie pożyczki staje się dużo trudniejsze. Dodatkowym problemem jest wkład własny, który jeszcze kilka lat temu wynosił 5%, a dzisiaj sięga nawet 20%.

Staż pracy, a udzielenie kredytu

Banki są nadzwyczaj ostrożne jeśli chodzi o udzielanie kredytów długoterminowych. Dlatego osoby, które dopiero co zaczynają pracę lub niedawno otworzyły swoją działalność nie mają co liczyć na przyznanie takiego rodzaju pożyczki. Banki wymagają minimum 3-miesięcznego zatrudnienia, najlepiej z umową o pracę. Problem w tym, że nawet jeśli posiadamy taki staż, to żaden bank nie przyzna kredytu osobie, która nie posiada żadnej historii kredytowej. Dobrze jest więc budować swoją historię, zaciągając drobne pożyczki i oczywiście spłacając je w terminie. W ten sposób stajemy się wiarygodnym klientem dla banku.

Warto również wiedzieć, że zmiana pracy to nie najlepszy moment na staranie się o kredyt hipoteczny. Dobrze jest odczekać te 3 miesiące przed wizytą w banku. Jak już wspomnieliśmy banki najbardziej przychylnie patrzą na osoby, które posiadają umowę o pracę. Najlepiej, kiedy umowa jest na czas nieokreślony. W przypadku określonego czasu zatrudnienia, ważne jest ile ten okres wynosi. Osoby pracujące na tak zwanych umowach śmieciowych, typu umowa – zlecenie, czy umowa o dzieło również mogą się starać o przyznanie kredytu hipotecznego, jednak w ich przypadku bank będzie wymagał dołączenia do umowy rachunków oraz zeznania PIT-u za ostatni rok kalendarzowy. Niestety nie wszystkie banki akceptują taką formę zatrudnienia, informację o tym najlepiej jest uzyskać w danej placówce.

Wyjątkowej kontroli przed przyznaniem kredytu hipotecznego zostaną poddane osoby prowadzące własną działalność. Klienci mający problem z odprowadzaniem podatku dochodowego lub stażem na rynku mniejszym niż 1-2 lata, kredytu na pewno nie uzyskają. Warto jest więc mieć dobrze udokumentowaną sytuację finansową firmy, dzięki temu uzyskanie kredytu będzie dużo bardziej możliwe.

Sprawdź, który bank oferuje najlepszy kredyt hipoteczny na polskabankowosc.com.pl