Co zrobić jeśli w kraju nie możemy znaleźć pracy?

working-abroad-culture-shock

Jak wszyscy doskonale wiemy, w obecnych czasach nie jest już tak łatwo znaleźć pracę jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Wraz ze zmianą ustroju w Polsce, systematycznie zmieniał się też rynek pracy. W latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych czy osiemdziesiątych ubiegłego wieku, znalezienie płatnego zajęcia nie było najmniejszym problemem. Wręcz przeciwnie, za uchylanie się od podjęcia zatrudnienia groziły różnego typu sankcje. Ówczesna milicja ścigała osoby nie chcące pracować i sama siłą zmuszała je do podjęcia zatrudnienia. Te czasy minęły już jednak bezpowrotnie. Obecnie dość duża grupa ludzi, nawet bardzo dobrze wykształconych, nie może znaleźć stałej pracy, mimo że rozpaczliwie jej szuka. Zastanawiają się więc co dalej robić.

Wyjazd za granicę – czy to takie proste?

Coraz więcej osób w takiej sytuacji, wpada też na pomysł wyjazdu za granice. Nie jest to jednak takie proste jak wielu się wydaje. Nie jest tak, że z dnia na dzień możemy spakować się, kupić bilet lotniczy, wyjechać i następnego dnia być już w wymarzonej pracy zarabiając duże sumy w funtach, dolarach czy euro. Zdarza się rzecz jasna, że mamy w danym kraju rodzinę czy znajomych, którzy na miejscu znajdą nam pracę, załatwią wszelkie formalności a my przyjedziemy już jak to się mówi „na gotowe”. Problem jednak pojawia się wtedy, gdy nie mamy takich możliwości i ze wszystkim, rozpoczynając na znalezieniu pracy a kończąc na chociażby wynajęciu mieszkania, musimy radzić sobie sami.

Problemy z formalnościami i językiem

Już nawet nie rzecz w tym, że na własną rękę moglibyśmy danej pracy sami nie znaleźć, czy mielibyśmy problem z załatwieniem wszelkich spraw na miejscu. Bardziej chodzi tu o to, że jadąc samodzielnie za granice do obcego dla nas (często również kulturowo) kraju, narażeni jesteśmy na przykład na nieuczciwość potencjalnego pracodawcy czy najemcy lokalu mieszkalnego. Możemy również napotkać na problemy z załatwieniem formalności urzędowych: na przykład pozwolenia na pracę. Zamiast więc jechać w ciemno i liczyć na nasze wyjątkowe umiejętności radzenia sobie we wszelakich sytuacjach życiowych(w które rzecz jasna nikt nie wątpiJ), warto skorzystać z pomocy ludzi zajmujących się w pomocy w takich sytuacjach, jeszcze w kraju.

Pomocne lokalne agencje pracy

W wielu dużych miastach (choć również i w niektórych mniejszych) działają przeróżne agencje pracy, oferujące pośredniczenie w załatwieniu konkretnego zajęcia w danym kraju. Dość często oferują  także pomoc w załatwieniu wszystkich spraw formalnych, czasami nawet w ułożeniu sobie życia na miejscu(czyli głównie w wynajęciu mieszkania). Jest to niewątpliwie lepsza opcja niż załatwianie wszystkiego na własną rękę.

Portale internetowe

Można jednak również skorzystać, z nazwijmy to opcji pośredniej. Wszystkie sprawy organizować i realizować samemu, ale jednak przy pomocy wskazówek od specjalistów. I tu jak zwykle niezawodny okazuje się oczywiście Internet. W sieci bez trudu możemy znaleźć bardzo wiele różnego typu stron internetowych, na których znajdziemy wszystkie potrzebne nam przed wyjazdem informacje. Rozpoczynając przede wszystkim od samych ofert pracy, po poradniki jak odnaleźć się w wybranych przez nas kraju, zarówno jeśli chodzi o kwestie społeczne, kulturowe, kulturalno-rozrywkowe czy nawet prawną. Jedną z ciekawszych miejsc w Internecie, gdzie możemy znaleźć takie informacje, jest strona www.euro-punkt.pl . W tym miejscu możemy znaleźć wszystko o czym pisałem wyżej, ale nawet wiele porad jak odzyskać należne nam z racji pracy zagranicą w przeszłości, zwrot podatku czy świadczenia rodzinne .

Dobre przygotowanie to podstawa sukcesu

Podsumowując, jeśli w naszym rodzimym kraju mamy problem ze znalezieniem konkretnej pracy a mamy ochotę na wyjazd zagranice, z całą pewnością warto jest podjąć taki krok. Warto jednak  również nie działać zbyt pochopnie, zbyt samodzielnie. Do takiego wyjazdu niewątpliwie należy skwapliwie się przygotować. Skorzystać z usług profesjonalnych biur zajmujących się tą tematyką, albo chociaż jeżeli chcemy już być możliwie najbardziej samodzielni, skorzystać z wszechwiedzy Internetu. Dzięki takiej pomocy nasz wyjazd może okazać się bardzo udany pod każdym względem a nie wielką klapą i popadnięciem w poważne życiowe tarapaty