Czas na urlop! Ukraina – lepiej niż nad morzem

synevyr1

Ukraina jest piękna, lecz nie każdy wie iż można ją także bliżej poznać od „wodnej” strony, a dokładniej mówiąc – skupiając się na ukraińskich jeziorach. Choć w dzisiejszym artykule skupimy się na bardziej dokładnym opisie jednego z nich – Synevir, warto wiedzieć iż godne uwagi ( i wycieczki) są także ukraińskie jeziora takie jak:

* Svitjaz
* Yalpuh
* Shelekhivsk
* Sasyk-Lagoon
* Cahul
* Donuzlav
* Kunigunda.
* White Lake

Jezioro Synevyr

jest największym jeziorem w Karpatach. Znajduje się w dzielnicy Mizhhiria, w regionie Zakarpacie. Jest częścią Narodowego Rezerwatu Przyrody “Synevyr”.

Co warto o nim wiedzieć przed wyjazdem?

Naukowcy oceniają, że jezioro powstało około dziesięć tysięcy lat temu. W 2008 r. Jezioro zostało uznane za jeden z siedmiu cudownych cudów Ukrainy. Jezioro Synevyr uważane jest za perłę Karpat i jest najciekawszym obiektem Synevyrskiego Parku Narodowego. Jego lustro wodne ma powierzchnię 4,5 hektara, a głębokość wynosi od 18 do 23,5 metra.

Jezioro zostało utworzone w okresie po okresie epoki lodowej (około dziesięć tysięcy lat temu) ze względu na potężne ruchy tektoniczne spowodowane trzęsieniem ziemi rodzimych piaskowców z południowego stoku góry Krasna, które blokowały wąską dolinę strumieniową. Wody przepływają przez porowatą naturalną zaporę i powracają do powierzchni na 350 metrów na zachód od jeziora, 60 metrów poniżej średniego poziomu jeziora.

Temperatura górnej warstwy wody latem wynosi około 18 ° C, a na głębokości 2-2,5 metra temperatura spadnie do 10-13 ° C. Woda głębinowa zarówno latem, jak i zimą wynosi około 4 ° C .

Fauna i flora

Pstrąg wiosenny i tęczowy bardzo lubią czyste wody jeziora Synevyr. Niemal cały czas pstrąg ten jednak trzyma się z dala od brzegu. Ale w ciepłe dni ryby pływają w płytkich miejscach w pobliżu brzegów jeziora, wtedy jest idealny czas na wyprawę jachtem na połów. Są też inne, liczne, małe ryby, których stada nieustannie pływają w pobliżu brzegu szukając pożywienia. W jeziorze znajduje się wiele raków – co tylko potwierdza jak bardzo jest ono czyste.

Jezioro Synevyr ma kształt trochę zniekształconego czworoboku – małe zatoczki tworzą niewielkie zatoczki. W środku jeziora leży mała wyspa, mająca zaledwie kilka metrów kwadratowych. Stąd pochodzi druga nazwa jeziora “Sea Eye”. Brzegi jeziora są strome, a w niektórych miejscach nawet bardzo strome. Synevyr jest otoczony jodłami i świerkami. Na wschodnim brzegu wzniesiona została 13-metrowa rzeźba Syn i Vyr, wykonana z mahoniu przez rzeźbiarzy karpackich M. Sanych i I. Brodyn.

Jezioro Synevyr jest częścią Narodowego Parku Narodowego Synevyr, założonego w 1989 roku. Park rozpościera się na 40 400 hektarach, z czego 5807 przeznaczonych jest dla strefy chronionej Park znany jest również z bagien Gluhanya i jeziora Ozyrtse. Istnieją inne interesujące miejsca w parku, takie jak zabytki architektury drewnianej, źródła wody mineralnej, muzeum leśnictwa, Muzeum Architektury i życia “Old Village”, jak też wodospad Kamenetskii.

Lokalna flora i fauna są wyjątkowe – 22 gatunki zwierząt i 40 gatunków roślin są wymienione w Czerwonej Księdze Ukrainy. Warto wybrać się tam na wycieczkę pod żagle. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na kresy.com – wycieczki na Ukrainę