Czy opłaca się otworzyć lokatę walutową?

Polish money in wallet. Banking savings concept

O ile o opłacalności lokat złotówkowych decyduje przede wszystkim wysokość oprocentowania, to w przypadku lokat walutowych, analizując opłacalność założenia takiej lokaty, należy wziąć pod uwagę nie tylko nominalną stopę procentową, ale też zmiany kursu wybranej waluty za okres minimum dwóch lat.

Jeśli zastanawiasz się, czy warto założyć lokatę walutową wiedz, że w dłuższej perspektywie, zawsze bezpieczniejsze jest wybór instrumentów finansowych w takiej walucie, w jakiej się zarabia. Zasada ta dotyczy zarówno lokat, jak i kredytów, o czym boleśnie przekonały się osoby, które zaciągnęły kredyty we frankach.

Wiedz też, że o ile na lokatach złotówkowych praktycznie nie można stracić, o tyle decydując się na lokatę walutową, musisz liczyć się z możliwością straty części kapitału. Jak to możliwe?

Lokata walutowa na przykładzie

Jeśli zastanawiasz się jak to możliwe, że można stracić na takiej lokacie, spójrz na nią na przykładzie.
Wyobraź sobie, że masz 2000 EURO, które chcesz zdeponować w banku, bo zakładasz, że kurs EURO jest dość stabilny, a oprocentowanie satysfakcjonujące. W dniu założenia depozytu kurs EURO wynosi 4 PLN. W przeliczeniu na złotówki dysponujesz więc 8000 zł i przy oprocentowaniu rzędu 2% możesz w ciągu roku zyskać na lokacie 160 zł, co jest już satysfakcjonującym zarobkiem. Zakładasz lokatę i czekasz rok. Po roku okazuje się, że kurs EURO spadł o 20 groszy. Twój majątek w walucie wzrośnie, bo będziesz mieć do dyspozycji 2040 EUR, ale w przeliczeniu na złotówki całość wyniesie zaledwie 7752 zł. Jeśli zdecydujesz się na przewalutowanie, stracisz 248 zł. Oczywiście, jeśli kurs EUR wzrośnie – zyskasz nawet więcej, niż początkowo zakładałeś / zakładałaś, ale czy stać cię na takie ryzyko?

Lokata złotówkowa

W przypadku lokaty złotówkowej nie ma mowy o stratach. Owszem, może zdarzyć się na przykład tak, że bank, w którym zdeponujesz pieniądze, ogłosi upadłość, ale w tej sytuacji, i tak odzyskasz pełen kapitał, bo z pomocą przyjdzie ci Bankowy Fundusz Gwarancyjny – dzięki niemu całość swojego kapitału odzyskasz.

Waluta czy złotówka?

Jak już powiedzieliśmy na wstępie – lokaty są najbezpieczniejsze i najbardziej opłacalne wtedy, gdy zakładasz je w walucie, którą posługujesz się na co dzień i w której zarabiasz, czyli jeśli mieszkasz w Polsce – wybieraj lokaty złotówkowe.

Sprawdź nasz serwis oszczednoscionline.pl/ranking-lokat, jeśli szukasz więcej porad na temat oszczędzania.