Czy produkcja ozdób ręcznie robionych przynosi zyski?
Czy produkcja ręcznie robionych ozdób może być dobrym pomysłem na dochodowy biznes? Jak wykorzystać ten trend dla swoich korzyści i jak na nim zarobić? Czy to w ogóle możliwe? Sprawdzamy!
Ozdoby ręcznie robione od jakiegoś czasu cieszą się w naszym kraju popularnością. Kuszą oryginalnością, zachwycają kształtem i barwami. Można nawet śmiało powiedzieć, że na ozdoby hand-made panuje moda. Każdy, kto chce być na topie, oczywiście zrobi wszystko, by jego ozdoby były najlepsze. Dlatego szukają jak najciekawszych wykonawców i producentów. Zapotrzebowanie na ozdoby ręcznie robione jest ogromne. Czy więc to dobra okazja dla twórców, by zarobić?
Skąd popularność ozdób hand-made?
Jak wspomina nasza zaprzyjaźniona Hurtownia artykułów dekoracyjnych jest kilka powodów, dla których ludzie tak chętnie sięgają po ozdoby ręcznie robione. Przede wszystkim kupujący dostrzegają talent, pasję oraz uczucia, z jakimi zostały wykonane ozdoby. Przy ozdobach „made in China” od razu się wyróżniają. Są oryginalne i wyjątkowe – praktycznie niemożliwe, że znajdziemy dwa takie same egzemplarze. Niestety tego samego nie można powiedzieć o plastikowych ozdobach, które produkowane są na masową skalę. Gdzie się nie rozejrzymy, wszędzie zobaczymy takie same rzeczy. Ludzie już mają tego dość, rynek jest przesycony chińszczyzną słabej jakości, której już nikt nie chce mieć w domu. Wolą sięgnąć po ozdoby, które wykonano własnoręcznie, wkładając w to całe serce.
Czy produkcja ozdób hand-made może przynieść zysk?
Na to pytanie nikt nigdy nie da nam jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli zapytamy kogoś, komu udało się wybić z konkurencji i znaleźć stałe grono odbiorców, powie od razu, że jest to bardzo dochody biznes. Z kolej, osoba, której się nie powiodło, powie, że się nie da i że to strata czasu, pieniędzy i nerwów. Kogo w takim wypadku posłuchać? Ryzykować czy nie? Zarobimy czy może jednak stracimy? Przede wszystkim, zanim zdecydujemy się na rozkręcenie produkcji, to trzeba bardzo dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw. Przykładowo można stworzyć listę na kartce, wypisać mocne strony biznesu oraz jego wady. Następnie przydałby się również mały rekonesans po rynku. Warto sprawdzić, co jest aktualnie w modzie, co chętnie ludzie kupują i czy jesteśmy w stanie im to zapewnić. Jedno jest pewne – trzeba będzie pogodzić produkcję z prowadzeniem biznesu, więc również trzeba się zastanowić, czy jesteśmy w stanie temu podołać. Samo tworzenie wyjątkowych ozdób nie zapewni nam sukcesu, trzeba jeszcze wiedzieć, jak to sprzedać. To ciągle poszukiwanie klientów, nowych rozwiązań i pomysłów na kolejne ozdoby. To już nie hobby, ale ciężka praca. Jeśli dokładnie wiemy, czego chcemy i nie boimy się stawić czoła wyzwaniom, to produkcja ozdób ręcznie robionych może zapewnić nam przyzwoite dochody. Jeśli chcemy rzucić dotychczasową pracę i zająć się rękodziełem tylko dlatego, że drażni nasz szef lub nadmiar obowiązków, to lepiej się jeszcze raz nad tym zastanowić. Prowadzenie własnego biznesu to nie praca na 8 godzin, lecz na 24.