Czy radca prawny i prawnik to to samo?

7ee965b7ca6dc84143d47ce0febc5ec2c529949f

Sędzia, adwokat czy notariusz- te zawody działające w dziedzinie prawa jesteśmy w stanie rozróżnić i nie stanowi to dla nas większego problemu. Często jednak mamy problem w kwestiach wymagających regulacji prawnej, w związku z czym szukamy źródła profesjonalnej porady prawnej. I w tym miejscu zastanawiamy się nad źródłem tej informacji z dziedziny prawa, a konkretnie- czy po poradę prawną wybrać się do adwokata czy radcy prawnego. Aby rozstrzygnąć, kto pomoże nam w konkretnej sprawie wymagającej ingerencji prawa, należy bliżej przyjrzeć się zawodom adwokata i radcy prawnego i znaleźć podstawowe obowiązki należące do każdego z zawodów oraz rozstrzygnąć różnice między wspomnianymi zawodami, co ułatwi nam wybór usług konkretnego z nich.

Na początek adwokat

Adwokat to znana wszystkim persona, związana nie tylko z samymi poradami prawnymi, ale również kojarząca nam się z obecnością w sądzie. W przeciwieństwie do radcy prawnego, adwokat oprócz porad prawnych może również zajmować się reprezentacją swoich klientów podczas rozpraw sądowych, co zwiększa ilość jego obowiązków. Często szukając adwokata, możemy zauważyć, że każdy z nich posiada daną specjalizację, co z kolei klientom ułatwia wybór dobrego adwokata specjalizującego się w rodzaju spraw, z którymi borykają się ludzie.

Radca prawny- charakterystyka

Radca prawny, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się profesjonalnymi poradami prawnymi. Podstawową różnicą w dwóch wspomnianych zawodach jest fakt, że adwokat ma uprawnienia w reprezentacji swoich klientów przed sądem. Do 2007 roku radca prawny miał ograniczone możliwości w tej kwestii i nie mógł reprezentować swoich klientów przed sądem. Od tego roku radca prawny może prezentować klientów w sprawach rodzinnych, w tym także rozwodowych.

Którego ze specjalistów wybrać?

Ostateczny wybór konkretnego specjalisty zależy od poszczególnego przypadku i rodzaju sprawy, z jaką kierujemy się do specjalisty prawnego. Główna różnica wynikająca z poszczególnych zawodów polega na tym, że adwokat może prezentować swoich klientów w sprawach karnych, czego nie może robić radca prawny. Dzięki takiemu rozgraniczeniu łatwo jest wybrać specjalistę, który podejmie się profesjonalnej porady lub potrzebują prezentera w sądzie.

Podsumowanie

Patrząc na zawody związane z prawem można śmiało stwierdzić, że w tej dziedzinie znaleźć można sporo specjalistów. Istnieje możliwość, że w przyszłości zawód adwokata i radcy prawnego zostaną połączone w jeden zawód, co z pewnością ułatwi funkcjonowanie specjalistów w dziedzinie prawa, jednocześnie ułatwiając wybór specjalistów przyszłym klientom. Jak do tej pory jednak radca prawny i adwokat to dwa odrębne zawody.

Praca w branży prawniczej

Prawo należy do jednej z branż zapewniających prestiż i godne warunki zatrudnienia i zarobkowania. Aby jednak podjąć pracę w branży należy posiadać odpowiednie wykształcenie i uprawnienia. Prawo daje jednak sporo możliwości wyboru zawodu, który spełni oczekiwania każdego z pracowników działających w branży prawniczej.

Źródło: radca prawny Kraków

Polecamy:
Jak znaleźć kancelarię prawną, która udziela porad z zakresu prawa pracy?